By pokazać światu talent. Reportaż "Malarz nie zna godziny" [POSŁUCHAJ]
2023-12-19, 07:12 | aktualizacja 2024-01-02, 08:01
Warszawskie Stowarzyszenie Plastyków obchodzi w tym roku 65-lecie. – Naszym kapitałem są ludzie – przekonuje Adam Piotr Rutkowski, prezes organizacji. Niedawno w Staromiejskim Domu Kultury na warszawskiej Starówce odbył się nabór członków WSP. Kto zaprezentował swoje prace…?
– "Nie do szuflady!". To nasz obowiązek moralny, aby pokazywać światu owoce naszego talentu – przekonuje Adam Piotr Rutkowski, prezes Warszawskiego Stowarzyszenia Plastyków. Wyjazdy plenerowe, wykłady o historii sztuki czy wernisaże – to niektóre z atrakcji, jakie czekają na twórców, którzy zechcą dołączyć do organizacji, która powstała w 1958 roku. W latach pięćdziesiątych powstał bowiem Klub Amatorów Plastyków z siedzibą w Staromiejskim Domu Kultury przy Rynku Starego Miasta w Warszawie. Jak czytamy na stronie wsp.netgaleria.pl, odbywały się tam konsultacje i zajęcia praktyczne w pracowni malarstwa, w której członkowie Klubu doskonalili swój warsztat artystyczny pod kierunkiem artysty plastyka Jerzego Baurskiego. W kolejnych latach wielokrotnie zmieniano siedzibę organizacji, spotykano się m.in. w Pałacu Kultury i Nauki; Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego.
Posłuchaj
Kto może zostać członkiem Warszawskiego Stowarzyszenia Plastyków?
28 listopada odbył się nabór członków WSP. Jedną z malarek, która spróbowała swoich sił i zaprezentowała komisji swoje prace, jest Anna Feja, z wykształcenia stomatolog. – Jak przeszłam na emeryturę, to zajęłam się malarstwem – opowiada bohaterka reportażu "Malarz nie zna godziny". – Zaczęłam od absolutnego zera. Dostałam plakatówki, pędzelek i nie wiedziałam, co z tym zrobić – przyznaje z uśmiechem. Dziś sztuka sprawia jej wielką przyjemność. Prace zostały dobrze ocenione przez komisję kwalifikacyjną WSP i Anna Feja będzie mogła rozwijać swój talent pod okiem innych artystów.
- Każdy, kto zdecyduje się do nas przystąpić, najpierw staje się kandydatem. Ten okres kandydacki jest różny, w zależności od tego, jakim doświadczeniem jest w stanie się wykazać dana osoba. (...) Dlatego ten okres jest proponowany na miesiąc bądź rok - wyjaśnia prezes Adam Piotr Rutkowski.
Wernisaż WSP Radziejowice 2023/Warszawskie Stowarzyszenie Plastyków
Stowarzyszenie jest otwarte dla plastyków z całego kraju. – Jesteśmy otwarci nie tylko na mieszkańców Warszawy i okolic. (...) Naszymi członkami zostają osoby z całego kraju: Koszalina, Wrocławia czy Tarnowa. Stowarzyszenie jest warszawskie w nazwie, ale przyciąga ludzi z całego kraju. Wierzę, że ten trend się utrzyma i będziemy nad tym pracować – tłumaczy prezes stowarzyszenia.
Kto jest artystą, a kto twórcą?
Jak szukać inspiracji? Czy w malarstwie jest miejsce dla sztucznej inteligencji…? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdujemy w reportażu Antoniego Rokickiego, w którym słyszymy m.in.: Adama Piotra Rutkowskiego, prezesa Warszawskiego Stowarzyszenia Plastyków; Danutę Bolek, wiceprezes ds. organizacyjnych, Barbarę Obrębską-Mikler, członkinię zarządu; a także Romana Jakackiego, Annę Feję, Elżbietę Wichrowską-Janikowską, Emilię Kulczycką, Patrycję Kujawę i Grażynę Cholewińską.
"Malarz nie zna godziny" - reportaż o 65-leciu Warszawskiego Stowarzyszenia Plastyków/Polskie Radio
***
Tytuł reportażu: "Malarz nie zna godziny"
Autorka reportażu: Antoni Rokicki
Data emisji: 18.12.2023
Godzina emisji: 22.20
gs/kk/qch