Zamek w Trzebieszowicach – zabytkowa ozdoba Kotliny Kłodzkiej

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zamek w Trzebieszowicach – zabytkowa ozdoba Kotliny Kłodzkiej
Zamek w Trzebieszowicach jest jednym z najcenniejszych zabytków Kotliny Kłodzkiej. Foto: Jerzy Pawleta / Forum

Kotlina Kłodzka należy do najpiękniejszych regionów Polski nie tylko z powodu pięknych krajobrazów, ale również niezwykłych budowli. Jedną z nich jest tzw. zamek na skale w Trzebieszowicach, nieopodal Lądka-Zdroju.

  • Zamek w Trzebieszowicach leży w zakolu rzeki Białej Lądeckiej i należy do najcenniejszych zabytków województwa dolnośląskiego.
  • Po remoncie dokonanym na początku XXI wieku w budynku powstał hotel, ale można go również zwiedzać, nie będąc hotelowym gościem.

Najstarsze informacje o wsi Trzebieszowice pochodzą z lat sześćdziesiątych XIII wieku. Tutejszy skromny dwór obronny z kamienia i drewna został rozbudowany w czasach, gdy włości należały do rodziny Reichenbachów. Na przełomie XVI i XVII wieku na ruinach dawnej warowni zbudowano renesansowy zamek z wewnętrznym dziedzińcem.

Rozkwit zamku

Najbardziej dynamiczny rozwój Trzebieszowice przeżywały za czasów mającego irlandzkie korzenie rodu Wallisów. W latach siedemdziesiątych XVII wieku posiadłość została gruntownie przebudowana, stając się jedną z najbardziej okazałych budowli arystokratycznych w Kotlinie Kłodzkiej.

Na przełomie XIX i XX wieku, za panowania rodziny Harbuval-Chammaré, nad zamkowym dziedzińcem pojawił się szklany dach, a sam budynek zyskał pięknie zdobioną, drewnianą klatkę schodową oraz bogate wyposażenie wnętrz, które zachowało się do dziś. Jego częścią jest umieszczona na drzwiach do jednej z komnat płaskorzeźba kobiecej głowy autorstwa znanego mistrza secesji Alfonsa Muchy.  

Przyszły car znajduje żonę w Trzebieszowicach

Zamek w Trzebieszowicach gościł ludzi, których dziś określilibyśmy mianem celebrytów. W XIX wieku imprezę urodzinową urządził tutaj pruski król Fryderyk Wilhelm III. Podczas tej uroczystości córka monarchy o imieniu Charlotta poznała swojego przyszłego męża, rosyjskiego księcia Romanowa, który kilkanaście lat później został carem Mikołajem I. Na pamiątkę tamtych wydarzeń każdego lata w zamku odbywa się piknik historyczny. 

Losy zamku po II wojnie światowej

W 1945 roku Armia Czerwona, po zajęciu pobliskiego Lądka, urządziła w Trzebieszowicach swój sztab tymczasowy. Po wojnie zamek został przekazany polskim władzom. Na początku XXI wieku budowla stała się własnością warszawskiej firmy, która przeprowadziła w niej prace remontowe. Obecnie zamek jest użytkowany jako hotel, ale można go zwiedzać, nawet nie zostając tu na noc, korzystając przy tym z usług miejscowego przewodnika.

Posłuchaj

3:56
Zamek w Trzebieszowicach – zabytkowa ozdoba Kotliny Kłodzkiej (Trójka po królewsku)
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj też: 

***

Tytuł audycji: Trójka po królewsku
Prowadzi: Marta Piasecka
Data emisji: 14.12.2023
Godzina emisji: 10.46

kc

 

Polecane