Polska Stacja Polarna na Spitsbergenie szuka chętnych do pracy

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Polska Stacja Polarna na Spitsbergenie szuka chętnych do pracy
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Niskie temperatury, wiatry, zamiecie oraz wyjątkowo surowy klimat - tak kojarzy się Spitsbergen. Nie wszyscy zdecydowaliby się na pracę w takich warunkach. Polska Akademia Nauk poszukuje jednak tych, którzy chcieliby przeżyć przygodę, a śnieg i ujemne temperatury nie są im straszne. Na liście poszukiwanych zawodów znaleźli się m.in. meteorolodzy, geofizycy, informatycy oraz mechanicy.

  • Polska Stacja Polarna Hornsund im. Stanisława Siedleckiego to całoroczna stacja badawcza na Spitsbergenie, położona kilkaset metrów od brzegu Zatoki Białych Niedźwiedzi.
  • Stację stworzył profesor Stanisław Siedlecki, który obecnie jej patronem. 
  • Stację prowadzi Instytut Geofizyki Polskiej Akademii Nauk. Od 1978 roku wykonywane są w niej całoroczne badania z zakresu geofizyki i środowiska polarnego. Jest to najdalej na północ wysunięta całoroczna polska placówka naukowa.

Polska Akademia Nauk poszukuję między innymi meteorologów i geofizyków, ale także informatyków oraz mechaników do pracy na Spitsbergenie. Polska Stacja Polarna Hornsund im. Stanisława Siedleckiego to całoroczna stacja badawcza położona kilkaset metrów od brzegu Zatoki Białych Niedźwiedzi.

Najczęściej czytane

Polska Stacja Polarna w Hornsund

Samo miejsce, w którym powstała stacja badawcza, jest wyjątkowe. Siedziba położona jest na południu Spitsbergenu, nad zatoką Białych Niedźwiedzi ze szczytami gór, przypominającymi Tatry czy Alpy. O samej wyspie mówi się, że jest piękna, ale też bardzo niebezpieczna, głównie ze względu na obecność zwierząt.

"Polski dom pod biegunem"

Stacja polarna wygląda trochę jak dom, a główny budynek jest podzielony na cztery części. Polarnicy pracują przede wszystkim ciężko fizycznie. Zmienna pogoda sprawia, że pojedyncza wyprawa może trwać nawet kilkanaście godzin. Dlatego trzeba wykorzystywać okna pogodowe, czyli momenty, kiedy nie ma silnego wiatru i opadów śniegu.

Polska Stacja Polarna Hornsund/ Arctic Portal

Najniższa temperatura zanotowana w stacji to minus 30 stopni Celsjusza. Wiosną temperatury wahają się pomiędzy minus 20 a plus 3 stopniami Celsjusza.

Posłuchaj

2:47
Polska Stacja Polarna na Spitsbergenie szuka chętnych do pracy (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Rekrutacja trwa do 18 grudnia. Szczegółu można znaleźć na stronie internetowej Instytutu Geofizyki PAN.

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr FiranRadosław Nałęcz
Autorka materiału reporterskiego: Monika Suszek
Data emisji:
 14.12.2023
Godzina emisji: 8.10

polskieradio.pl/zch

 

Polecane