Trójka|Trójkowy komentarz dnia
Ład medialny to sprawa najwyższej wagi – mówi Marek Markiewicz, pierwszy przewodniczący KRRiT
2023-12-13, 18:12 | aktualizacja 2023-12-13, 18:12
– Może to robić ustawodawca publiczny – odpowiedział w "Trójkowym komentarzu dnia" mec. Marek Markiewicz, były dziennikarz i pierwszy przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, a obecnie adwokat, na pytanie o to, kto może zmieniać ład medialny w Polsce. – Ale trzeba powiedzieć, że ustawodawca już z góry zastrzegł, że to jest sprawa najwyższej wagi i dlatego do ładu medialnego powołał organ konstytucyjny, jakim była Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wpisana do konstytucji – dodał.
Jakie były priorytety Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji? – Głównym celem, jaki sobie wówczas założyliśmy, była niezależność mediów od nacisków zewnętrznych, powołanie mediów publicznych niezależnych od władzy politycznej oraz ochrona dziennikarzy jako ludzi, którzy wykonują konstytucyjny obowiązek dostarczania informacji – tłumaczył gość Michała Rykowskiego.
Przy okazji wyjaśnił też kwestię nadzoru nad mediami: – Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji istnieje jako ciało konstytucyjne. Rada Mediów Narodowych powstała później, jako przybudówka do KRRiT, bo mająca tylko prawo powoływania i odwoływania składu mediów publicznych – wskazał mec. Markiewicz. – Ale nadzór nad mediami, nadzór nad tym, jakie standardy obowiązują, ciągle ma zachowany Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji – stwierdził.
Więcej w rozmowie
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Trójkowy komentarz dnia
Prowadzi: Michał Rykowski
Gość: mec. Marek Markiewicz (prawnik, dziennikarz, były przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, były kandydat na prezydenta RP)
Data emisji: 13.12.2023
Godzina emisji: 17.45
pr/pg