Gdzie mieszka najlepszy manul na świecie? W poznańskim zoo, i nazywa się Magellan!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Gdzie mieszka najlepszy manul na świecie? W poznańskim zoo, i nazywa się Magellan!
Manule naturalnie zamieszkują teren środkowej Azji. Można je jednak podziwiać w ogrodach zoologicznych na całym świecie, w tym w Polsce (zdj. ilustracyjne)Foto: PaniYani/Shutterstock

Na co dzień kot Magellan mieszka w poznańskim zoo. Teraz, ponownie, zrobiło się o nim głośno w sieci. Za wszystko odpowiedzialni są internauci, którzy w głosowaniu zdecydowali o zwycięstwie Magellana nad manulami z całego świata.

  • W internetowym głosowaniu Puchar Świata Manuli zdobył Magellan, mieszkaniec poznańskiego zoo.
  • Głosowanie, które wyłoniło zwycięzcę, wywołało poruszenie w internecie. A co za tym idzie, Magellan po raz drugi zyskał znaczącą popularność.

Poznański kot zdobył w pierwszej połowie grudnia Puchar Świata Manuli. Konkurs jest przeprowadzany przez portal DailyMantle na platformie X (dawniej Twitter), zrzeszający miłośników manuli. W półfinale Magellan, głosami internautów, wygrał z niemieckim Stubsim, z kolei w finale głosujący uznali polskiego zwierzaka za lepszego od pochodzącego z Japonii Bola.

Co zadecydowało o sukcesie Magellana? Na pewno nie umiejętność prezentowania się przed obiektywem, jak wyjaśnia Remigiusz Koziński z Ogrodu Zoologicznego w Poznaniu. - Trzeba pamiętać, że manule to nie są domowe koty. W naturze to zwierzęta wolnożyjące, nieudomowione. Jeśli chodzi o flirtowanie z obiektywem, to jest to bardzo szorstka relacja - mówi gość radiowej Trójki.

- Wydaje mi się, że to zasługa przede wszystkim internautów i ich pospolitego ruszenia. Nieprawdopodobne rzeczy działy się w internecie - ocenia pracownik poznańskiego zoo. Dodaje, że popularność manula może wynikać też z jego spektakularnej ucieczki w 2020 roku. - Wyszedł wówczas po pastuchu elektrycznym ze swojego wybiegu. Przyprawił nas wszystkich prawie o zawał. Szukaliśmy go ze trzy dni - opowiada Remigiusz Koziński.

Najczęściej czytane:

Co wiemy o manulach?

W naturze manule występują na terenie środkowej Azji, m.in. Kazachstanu. Ze względu na futro, które jest prawdopodobnie najgęstsze wśród wszystkich kotów, mogą bez problemów funkcjonować w niższych temperaturach. Obrazu dopełniają krótkie łapy i walcowaty tułów. - To długie futro sprawia, że wydaje się walcem lub kulką - mówi Remigiusz Koziński.

A jaki jest Magellan? - Jak wszystkie koty, jest stuprocentowym mięsożercą. Jeżeli chodzi o charakter, to specjalnie od innych manuli się nie różni. Jest po prostu bardzo skrytym zwierzęciem. Manule jako takie są samotnikami, nie żyją w stadach - tłumaczy pracownik Ogrodu Zoologicznego w Poznaniu.


Posłuchaj

4:22
Gdzie mieszka najlepszy manul na świecie? W poznańskim zoo i nazywa się Magellan! (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr FiranRadosław Nałęcz
Gość: Remigiusz Koziński (Poznański Ogród Zoologiczny)
Data emisji: 13.12.2023
Godzina emisji: 8.14

qch

Polecane