Marek Krajewski – ukłon w stronę kobiet w najnowszej książce

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Marek Krajewski – ukłon w stronę kobiet w najnowszej książce
Marek Krajewski głównymi bohaterkami powieści "Ostra" uczynił kobiety, Foto: Krzysztof Zatycki / Forum

Kobiety z impetem wkroczyły do zdominowanego do tej pory przez mężczyzn świata kryminałów Marka Krajewskiego. Główne role w tegorocznej powieści pisarza pt. "Ostra" przypadły w udziale właśnie paniom.

  • Marek Krajewski należy do grona najbardziej poczytnych autorów powieści kryminalnych w Polsce.
  • Pisarz ma w dorobku m.in. popularną serię kryminałów o Eberhardzie Mocku, pracowniku wrocławskiego Prezydium Policji.
  • Najnowsza książka Krajewskiego pt. "Ostra" różni się od poprzednich w kilku aspektach, o których pisarz opowiedział w "Trójce pod księżycem".

Marek Krajewski nie ukrywa, że "Ostra" wyznacza nowy kierunek w jego twórczości, a jej napisanie było sporym wyzwaniem. – Po pierwsze, jest to kryminał współczesny, a ja jestem autorem kryminałów retro. Po drugie, nieokreślone miasto – Sin City, Miasto Grzechu – bez szczegółowych opisów ulic, które znam lub do których sięgałem podczas moich eksploracji przed napisaniem książki. (…) Po trzecie w końcu, głównymi bohaterkami są kobiety. Tego jeszcze nie było w mojej twórczości.

Pisarz przyznaje, że na kształt jego najnowszej powieści duży wpływ wywarła jego publiczność, w znacznym stopniu płci żeńskiej. – Byłem zdumiony, kiedy dowiedziałem się, że 75 procent moich czytelników to są kobiety. Te kobiety na spotkaniach autorskich i w mailach bardzo często zgłaszały taki postulat czy też dezyderat: chciałybyśmy, żeby stworzył pan postać kobiecą. Jedna wierna i oddana czytelniczka z Warszawy powiedziała mi nawet kiedyś, że ona już właściwie przestaje czytać moje powieści, bo ten męski świat ona już dobrze zna, a nie ma tam żadnej kobiety, z którą ona mogłaby się identyfikować. (…) Kiedy rozległy się takie głosy, postanowiłem, że muszę coś zmienić – opowiadał Marek Krajewski.


Posłuchaj

53:12
Marek Krajewski – ukłon w stronę kobiet w najnowszej książce (Trójka pod Księżycem)
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj też:


***

Tytuł audycji: Trójka pod księżycem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Marek Krajewski (pisarz)
Data emisji: 13.12.2023
Godzina emisji: 0.05

kc


Polecane