Migracja to też problem demograficzny

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Migracja to też problem demograficzny
Foto: Glow Images/East News

Z migracją wiąże się wiele problemów dla polityki socjalnej i fiskalnej. Trudno oszacować ile nas jest, gdyż większość osób, które wyjechały nadal posiada adres zameldowania w Polsce. Ale dzieci rodzą za granicą.

Posłuchaj

Bardzo ważny problem europejski 17 marca
+
Dodaj do playlisty
+

Dziś  w Centrum Stosunków Międzynarodowych odbyła się prezentacja raportu "Migracje długookresowe i osiedleńcze z Polski po 2004 roku – przykład Wielkiej Brytanii. Wyzwania dla statystyki i demografii państwa" opracowanego przez prof. Krystynę Iglicką. Wzięli w niej udział przedstawiciele GUS i BBN.

– Nie zdawaliśmy sobie sprawy jakim zagrożeniem dla Polski jest demografia, te negatywne trendy, które obserwujemy już od dawna. Ja ten problem postawiłam z perspektywy migracji – podkreśliła autorka raportu w "Bardzo ważnym problemie europejskim".

Jak zauważyła, wszelkie prognozy demograficzne, mówiące o mniejszej liczebności Polaków, zakładają tylko negatywne trendy związane z niskim współczynnikiem dzietności i umieralnością społeczeństwa, a tymczasem stabilizuje się migracja i polskie kobiety rodzą dzieci w Wielkiej Brytanii.

 - Nie jest to tylko migracja zarobkowa i krótkoterminowa, bo dane, które ja prześledziłam wskazują wyraźnie, że ci migranci przekształcają się w długookresowych i osiedleńczych – dodała.

Zdaniem prof. Iglickiej można wyróżnić dwie grupy polskich dzieci w Wielkiej Brytanii. – Od 2004 roku urodziło się około 70 tys. dzieci, ale wszystkich – w wieku 0-14 - jest 130 tys., czyli są też dzieci sprowadzone z Polski przez rodziców, gdy ich sytuacja finansowa się ustabilizowała za granicą – wyjaśniła.

Jak pokazują trendy można liczyć na to, że 1/3 migrantów wróci do kraju pochodzenia, ale większość z pewnością zostanie w Wielkiej Brytanii.

- Wyzwań jest olbrzymia masa, ale trzeba mieć nadzieję, że w pewnym momencie politycy się ockną i zaczną prowadzić dobrą i mądrą politykę społeczną i rodzinną, włącznie z polityką migracyjną – podsumowała prof. Krystyna Iglicka.

W dalszej części audycji:

- przegląd europejskiej prasy gospodarczej według Pawła Sołtysa;

-  ekonomista Paweł Satalecki mówił o polskiej prezydencji w UE, stosunkach gospodarczych między Polską i Japonią oraz podatku CIT dla firm unijnych.


Aby wysłuchać całej audycji, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

 

(asz)

Polecane