"Ta koalicja chaosu nie przysłuży się Polsce". Politycy o rządzie zaproponowanym przez Donalda Tuska

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

- Ta koalicja naprawdę zapowiada się jako pewien chaos. Z jednej strony mamy Lewicę ze skrajnym skrzydłem, a z drugiej strony PSL, które usiłuje być bardziej konserwatywne. Nie mam żadnych wątpliwości, że to nie przysłuży się Polsce - mówił na antenie Programu 3 Polskiego Radia Michał Woś (Suwerenna Polska). Gośćmi audycji byli także Waldemar Buda (PiS), Małgorzata Paprocka (Kancelaria Prezydenta), Marek Sawicki (Trzecia Droga, Polskie Stronnictwo Ludowe), Grzegorz Schetyna (Koalicja Obywatelska), Adrian Zandberg (Razem).

W poniedziałek w Sejmie premier Mateusz Morawiecki wygłosi expose, następnie odbędzie się głosowanie nad wotum zaufania dla jego rządu. Jeśli nie uzyska większości, dojdzie do tzw. drugiego kroku konstytucyjnego, w którym to Sejm wybiera premiera. Kandydatem KO, PSL, Polski 2050 i Lewicy jest szef PO Donald TuskDo powołania nowego rządu odnieśli się goście "Śniadania w Trójce". 

"Prezydent nie będzie zwlekał"

Jak wskazała Małgorzata Paprocka (Kancelaria Prezydenta), "pan prezydent podkreśla, że nie będzie zwlekał z wykonywaniem żadnej czynności związanej z powołaniem rządu". - Do tej pory również nie zwlekał. Poczekajmy na decyzje Sejmu co do pierwszego kroku, a potem wszystko w gestii parlamentu - zaznaczyła.

Marek Sawicki z PSL powiedział, że "obecnie znajdujemy się w czasie radosnego oczekiwania - dla katolików na Boże Narodzenie, dla zwolenników PiS-u na wotum zaufania dla rządu Morawieckiego, dla większości parlamentarnej na wotum zaufania dla rządu Donalda Tuska".

Odnosząc się do składu rządu zaproponowanego przez Donalda Tuska, powiedział, że "to jest decyzja premiera". - Te dyskusje trwały od 15 października, było dużo czasu. Na chwilę obecną oceniam ten skład jako optymalny, nie ma żadnych zaskoczeń - dodał.

"Ta koalicja chaosu nie przysłuży się Polsce"

Michał Woś z Prawa i Sprawiedliwości podkreślił natomiast, że "zaproponowany przez Donalda Tuska rząd to stare twarze". - Wiemy jak rządzili do 2015 roku. Radosław Sikorski - autor resetu z Rosją. Ta koalicja chaosu naprawdę zapowiada się jako pewien chaos - wskazał.

- Z jednej strony mamy Lewicę ze skrajnym skrzydłem, czyli partią Razem, a z drugiej strony PSL, które usiłuje być bardziej konserwatywne. Nie mam żadnych wątpliwości, że ta koalicja chaosu nie przysłuży się Polsce - powiedział.

Najczęściej czytane

Grzegorz Schetyna zaznaczył, że "to jest ważny moment dla demokracji i wierzę, że będziemy w stanie przejść w dobrym stylu przez te najbliższe dni". - Ważne, że to już się wydarzy - szkoda, że tak długo to trwało - ocenił.

- Rozumiem, że prezydent Duda wybrał kalendarz bardzo otwarty i przyjazny dla partii, która oddaje władze. To co jest moim zdaniem teraz istotne, to styl przekazywania władzy, to jak to będzie wyglądało - dodał.

wieżości tam jest niewiele"

Waldemar Buda powiedział, że "jeśli chodzi o personalia, to nie chciałbym się odnosić detalicznie do każdej z osób". - Widać jednak, że świeżości tam jest niewiele. Nie ma wielu nowych osób - wskazał.

Adrian Zandberg odniósł się z kolei do zadań, jakie będą stały przed nowym rządem. - W najbliższych tygodniach przed tym rządem stoi tak naprawdę jedno zadanie - trzeba znormalizować relacje z Unią Europejską i doprowadzić do tego, żeby nie tylko zaliczki, ale też pełne środki unijne trafiły do Polski - podkreślił.

Posłuchaj

51:53
Politycy o powołaniu nowego rządu: ta koalicja chaosu nie przysłuży się Polsce (Trójka/Śniadanie w Trójce)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Audycja: Śniadanie w Trójce
ProwadzącyBeata Michniewicz
Goście: Waldemar Buda (PiS), Małgorzata Paprocka (Kancelaria Prezydenta), Marek Sawicki (Trzecia Droga, Polskie Stronnictwo Ludowe), Grzegorz Schetyna (Koalicja Obywatelska), Michał Woś (Suwerenna Polska), Adrian Zandberg (Razem)
Data emisji: 9.12.2023
Godzina emisji: 9.05

jb

Polecane