Rok "Alicji w Krainie Czarów"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Rok "Alicji w Krainie Czarów"
Olga Sarzyńska i Wawrzyniec Kostrzewski: goście "Trójki pod Księżycem"Foto: Baszka Marcinik/Polskie Radio

Alicja – tytułowa bohaterka jednej z najsłynniejszych powieści świata – w 2023 roku panowała w polskich teatrach. My przypomnieliśmy "Alicję w Krainie Snów", której premiera odbyła się w Teatrze Ateneum w Warszawie pod koniec 2022 roku. Kolejne premiery, to m.in. musical Wojciecha Kościelniaka w Teatrze Nowym w Słupsku, czy spektakl w Teatrze Narodowym w Warszawie pod tytułem "Alicji Kraina Czarów".

Spektakl Teatru Ateneum powraca właśnie na afisz. Naszymi gośćmi byli: Olga Sarzyńska – Królowa Serc oraz Wawrzyniec Kostrzewski – reżyser i współautor, wraz z Małgorzatą Sikorską-Miszczuk, scenariusza.

Fantastyczna historia Alice Lewisa Carolla została przez nich przepisana. Akcja toczy się współcześnie. Główna bohaterka jest nastolatką. Królicza nora stała się Klubem Królikarnia, a sam Królik nie jest Biały i nie biegnie, jest bowiem tutaj monstrualną postacią z horroru.

Autorzy scenariusza przeczytali powieść, stworzoną dla dzieci jako swoistą przypowieść, która ma głębsze dno. Tytułowe Sny prowadzą wprost do naszej, dorosłej podświadomości. W "Trójce pod Księżycem" rozmawialiśmy o tym, jakie pytania stawia nam "Alicja w Krainie Snów" w teatrze na warszawskim Powiślu.

Piotr Łabonarski udostępnił nam fragment swojej kompozycji do tego spektaklu, a muzyka stanowi w nim istotną część.


"Alicja w Krainie Snów", reż. Wawrzyniec Kostrzewski "Alicja w Krainie Snów", reż. Wawrzyniec Kostrzewski

W części II wydania wspominaliśmy Pawła Huelle w noc po pożegnaniu pisarza na gdańskim Srebrzysku. Przywołaliśmy krótkie fragmenty z rozmowy z nim, nagranej w 2020 roku przy okazji wydania jego ostatniej książki – tomu opowiadań "Talita". "Talita" to pierwsze, tytułowe opowiadanie, którego akcja toczy się na Kaszubach podczas "pustej nocy", czyli rytualnego czuwania przy zmarłym. Zacytowaliśmy fragment opowiadania "Dąb", w interpretacji autora. Paweł Huelle przeczytał w Trójce wiele swoich opowiadań. Zasłynął dzięki powieściom, ale był także mistrzem małych form prozatorskich. Świetnie też interpretował na głos swoje teksty.


Posłuchaj

55:09
Rok "Alicji w Krainie Czarów" (Trójka pod Księżycem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Autorka: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 8.12.2023
Godzina emisji: 0.04

Polecane