Marzena Małek gościem Programu 3 Polskiego Radia

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

Minister aktywów państwowych w rządzie Mateusza Morawieckiego poprosimy o komentarz do bieżącej sytuacji społeczno-gospodarczej. 

Polska Grupa Górnicza świętowała w piątek (1 grudnia) Barbórkę – przypadające 4 grudnia święto górników. W swoim wystąpieniu szef tej największej górniczej spółki Tomasz Rogala wskazał na konieczność uzyskania zgody Komisji Europejskiej na polski program odchodzenia od węgla, a tym samym na możliwość publicznego wsparcia dla kopalń. 

Bez wsparcia publicznego w 2023 roku

Prezes PGG zaznaczył, że dzięki sytuacji gospodarczej "spółka od początku programu wykorzystała pomoc publiczną w zdecydowanie niższym stopniu niż pierwotnie planowano, a w tym roku nie skorzystała z niej w ogóle". – Jednak w przyszłym roku pozostanie bardzo ważną kwestią uzyskanie zgody Komisji Europejskiej na polski program odchodzenia od węgla – powiedział Tomasz Rogala podczas piątkowej akademii barbórkowej w siedzibie Akademii Muzycznej w Katowicach. 

– Jestem przekonany, że Polska ma prawo do potraktowania przez Unię Europejską tak samo, jak kraje UE, w których przez dekady realizowano już bardzo podobny program wygaszania kopalń węgla kamiennego – dodał prezes. Rogala przypomniał, że działalność PGG jest prowadzona w ramach podpisanej w maju 2021 r. między rządem i górniczymi związkami umowy społecznej, która m. in. zobowiązuje spółkę do stopniowej redukcji wydobycia węgla kamiennego. 

Zobowiązania umowy społecznej

Stworzona na kanwie umowy społecznej z 2021 roku ustawa umożliwia subwencjonowanie kopalń w postaci budżetowych takich dopłat. W ubiegłym roku PGG otrzymała z tego tytułu ok. 1,4 mld zł: 800 mln zł w gotówce oraz 600 mln zł w obligacjach. W tym roku spółka nie korzystała z budżetowego wsparcia. 

Ponadto resort aktywów przygotował projekt nowelizacji ustawy górniczej, m.in. wydłużającej odroczenie spłat zobowiązań PGG wobec ZUS (ponad 800 mln zł) i PFR (1 mld zł) do końca 2025 roku. Pierwotnie odroczenie obowiązywało do chwili notyfikacji programu dla górnictwa przez Komisję Europejską, ale nie dłużej niż do końca roku 2023. Program nie został dotychczas notyfikowany, stąd konieczność wydłużenia terminu odroczenie spłat.

***

Do wysłuchania "Salonu politycznego Trójki" w poniedziałek (4 grudnia) o godz. 8.45 zaprasza Karol Gnat

PAP/gs/mo

Polecane