Prawa dziecka. "Prawa to nie przywileje, nie trzeba na nie zasłużyć"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Prawa dziecka. "Prawa to nie przywileje, nie trzeba na nie zasłużyć"
zdj.Foto: Shutterstock/Ground Picture

– To ważne, żebyśmy kompetentnie rozmawiali o prawach dziecka, żeby dzieci znały swoje prawa, ale też, żeby wiedziały, że każdy inny człowiek ma prawo do szacunku i trzeba tego przestrzegać. My, dorośli musimy pamiętać, że prawa to nie przywileje, coś, na co trzeba zasłużyć. Je się ma, bo się jest dzieckiem, człowiekiem, że ma się ludzką godność. Na tym opieramy ten ważny system – podkreśla Marek Michalak, były Rzecznik Praw Dziecka. 

  • Prawa dziecka. Czy są ważniejsze i mniej ważne?
  • Czy dziecko ma zawsze prawo do swojego zdania?
  • Dlaczego nie ma prawa do godności?

Jak podkreśla rozmówca Katarzyny Stoparczyk, prawa dziecka nas uszlachetniają, kiedy ich przestrzegamy, jednocześnie jak przypomina, ważne jest także, aby pamiętać, że prawa człowieka, nie mogą naruszać praw drugiej osoby. Czy można powiedzieć, które z praw dziecka jest najważniejsze? 

To, jak przyznaje gość "Zagadkowej niedzieli" zależy trochę od sytuacji, w której znajduje się konkretne dziecko, ale jednocześnie ich uszeregowanie zmienia się wraz z wiekiem. – Małe dzieci, kiedy zadać im to pytanie, powiedzą o prawie do zabawy. Starsze mówią o prawie do własnego zdania. To wynika faktycznie z tego, że to prawo nie jest przestrzegane właściwie przez nas dorosłych. My nie dajemy młodym ludziom swobody w wyrażaniu swojego zdania – ocenia Marek Michalak. 

 Przeczytaj także:

Były Rzecznik Praw Dziecka przyznaje, że podczas jego licznych spotkań w szkołach młodzi ludzie przyznają, że mogą wyrazić swoje zdanie dopiero w sytuacji, gdy dorośli na to pozwolą. – Z prawami nie jest tak, że je mamy, dopiero kiedy ktoś na to pozwoli. Nie, masz prawo wyrazić swoje zdanie zawsze, gdy to dotyczy Ciebie i gdy masz taką potrzebę. Ważna jest tylko forma. Musisz to zrobić w taki sposób, żeby nie naruszyć praw drugiego człowieka, nie być wulgarnym, agresywnym – przypomina gość Trójki. 

"Nie ma prawa do godności"

Jakie są prawa dziecka? Przypominała je w "Zagadkowej niedzieli" Katarzyna Stoparczyk. To prawa do szacunku, opieki, miłości, do popełniania błędów, odnoszenia sukcesów, do prywatności, do wyrażania własnego zdania, do wyboru przyjaciół, do nauki, radości, wolności, do miejsca w przestrzeni cyfrowej, do zdrowia i życia bez przemocy. Nie ma wśród nich prawa do godności. – Godność nie jest prawem, jest fundamentem praw – podkreślał z mocą Marek Michalak. 

Prawa dziecka zostały zebrane w 1989 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ i spisane w dokumencie pod nazwą Konwencja Praw Dziecka. Zasady te obowiązują niemal we wszystkich krajach na świecie. 

Prawo dziecka do odpoczynku | UNICEF Polska i Teatr Muzyczny ROMA/UNICEF POLSKA

***

Tytuł audycji: Zagadkowa niedziela
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Gość: Marek Michalak (były Rzecznik Praw Dziecka, autor książki "Opowieści o prawach dziecka")
Data emisji: 03.12.2023
Godzina emisji: 9.05

gs/mo

Polecane