Pałac w Rzucewie – przed wiekami bawiły się tu dzieci Jana III Sobieskiego

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Pałac w Rzucewie – przed wiekami bawiły się tu dzieci Jana III Sobieskiego
Pałac w Rzucewie jest jedną z najpiękniejszych neogotyckich rezydencji Pomorza.Foto: Shutterstock/Fo Tom

Położony nieopodal Zatoki Puckiej pałac w Rzucewie może się pochwalić nie tylko pięknym wnętrzem, ale także ciekawą historią – jego lokatorami byli król Jan III Sobieski i jego żona Marysieńka.

  • Rzucewo to wieś leżąca w województwie pomorskim, niedaleko Pucka.
  • Ozdobą miejscowości jest neogotycki pałac, dawna arystokratyczna rezydencja, leżąca tuż nad brzegiem Zatoki Puckiej.

Wieś Rzucewo po raz pierwszy wzmiankowana była w XIV wieku. W kolejnym stuleciu, gdy była własnością rodziny Wejherów, wzniesiono tu pierwszy, drewniany dwór. Kolejnymi właścicielami Rzucewa byli Radziwiłłowie, potem ponownie Wejherowie, a jeszcze później miejscowe dobra weszły w skład majątku Jana III Sobieskiego i jego rodziny. W rezydencji wielokrotnie bywała królowa Marysieńka wraz z dziećmi.

W 1625 roku dwór został splądrowany i spalony przez wojska szwedzkie. Szybko go odbudowano, jednak rok 1734 przyniósł kolejne zniszczenia, tym razem z rąk rosyjskich. Wówczas miejscowy majątek był już własnością bogatej rodziny Przebendowskich. 

Od lat osiemdziesiątych XVIII wieku majątek wielokrotnie zmieniał właścicieli aż trafił w ręce Emmy von Keyserlingk, która przekazała do w formie ślubnego wiana swojemu mężowi Gustawowi von Below. To właśnie on pod koniec lat czterdziestych XIX wieku wybudował tu okazały pałac z charakterystycznej czerwonej cegły, według projektu znanego architekta Friedricha Stülera.

Architektura i wnętrza pałacu 

Pałac został zbudowany w formie prostokąta z główną fasadą skierowaną w stronę południową. Budynek składał się z dwóch części – dwupiętrowej po stronie zachodniej oraz trzykondygnacyjnej od wschodu. Naroża tej drugiej zdobiły małe ośmioboczne wieżyczki. Portal wejściowy ozdobiła tarcza herbowa fundatora budowli i jego małżonki. Do czasów współczesnych w pałacu zachowało się wiele fragmentów dawnego wystroju, m.in. sklepienia, bogato zdobione stropy i kominki. 

Po 1945 roku budynek przeszedł w ręce skarbu państwa i urządzono w nim technikum rolnicze. W latach 90. wykupił go prywatny właściciel, który wyremontował zabytek i w ten sposób uratował jedną z najpiękniejszych neogotyckich rezydencji Pomorza.


Posłuchaj

4:05
Pałac w Rzucewie – przed wiekami bawiły się tu dzieci Jana III Sobieskiego (Trójka po królewsku)
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj też: 

***

Tytuł audycji: Trójka po królewsku
Prowadzi: Marta Piasecka
Data emisji: 30.11.2023
Godzina emisji: 10.47

kc/ans

Polecane