Pallotyńska Fundacja Misyjna. Reportaż "Afryka w moim sercu" [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Pallotyńska Fundacja Misyjna. Reportaż "Afryka w moim sercu" [POSŁUCHAJ]
Małgorzata Brzozowska jest wolontariuszką misyjną. Zachęcamy do wysłuchania reportażu Antoniego Rokickiego "Afryka w moim sercu".Foto: Małgorzata Brzozowska

W ramach Pallotyńskiej Fundacji Misyjnej Salvatii.pl działa Centrum Misyjne Sióstr Pallotynek. Siostra Gieńko jest ogólnopolską koordynatorką tak zwanej Adopcji Serca. Jak wygląda dziś praca misjonarza? Z jakimi wyzwaniami się wiąże? Czy zawsze jest satysfakcjonująca…? Zapraszamy do wysłuchania reportażu Antoniego Rokickiego pt. "Afryka w moim sercu".

  • Siostra Teresa Gieńko z Poznania od zawsze marzyła, by być misjonarką, ale problemy zdrowotne nie pozwoliły jej na wyjazd do Afryki.
  • Pomaga w kraju. Jest ogólnopolską koordynatorką tak zwanej Adopcji Serca.
  • Siostra Teresa Gieńko pośredniczy w kontakcie między siostrami w Afryce a rodzicami adopcyjnymi. 

Adopcja Serca to forma pomocy, dzięki której wierni mogą sfinansować naukę dzieci w Kamerunie oraz Rwandzie. Siostra Teresa Gieńko pośredniczy w kontakcie między siostrami w Afryce a rodzicami adopcyjnymi. Wszystko to w ramach Pallotyńskiej Fundacji Misyjnej Salvatii.pl i Centrum Misyjnego Sióstr Pallotynek. 

Dać rybę i wędkę 

- Wolontariat zawsze będzie wyglądał inaczej, niż się tego spodziewamy. To trzeba mieć na uwadze - mówi Małgorzata Brzozowska wolontariuszka z Warszawy. - Co roku nasi wolontariusze wysyłani są w różne miejsca świata. Byli już w Etiopii, Kamerunie, Wybrzeżu Kości Słoniowej, Rwandzie czy nawet w Tanzanii i krajach Ameryki Południowej - wyliczała. 

- W naszej działalności "dajemy rybę", czyli pomagamy bezpośrednio. Wspieramy budowy szkół i ośrodków zdrowia, pomagamy także w utrzymywaniu ich. Po drugie dajemy też "wędkę", czyli inicjatywy takie jak wsparcie edukacji i dzielenie się wiedzą. Trzecim aspektem jest "kupowanie ryby, którą Afrykańczycy są w stanie sami złowić", a więc sprzedajemy produkty w naszym sklepie charytatywnym i stwarzamy dla nich rynek - wyjaśniła w rozmowie. 

Czytaj także: 

Adopcja Serca

- Gdy byłam młodą siostrą, bardzo chciałam pojechać na misję. Po czasie pogodziłam się z tym, że nie mogę jechać. Chciałam jednak zrobić coś, żeby czuć się misjonarką. Na jednym ze spotkań przy parafii w Gdańsku chciałam pomóc zgromadzonym lepiej przeżyć adwent. Zrobiłam więc "myśli do rozważania". Jedna z pań zdecydowała się wtedy na adopcję dziecka w Kamerunie i zapytała mnie, czy mogę jej pomóc - opowiedziała siostra Teresa Gieńko.

Posłuchaj

26:06
Pallotyńska Fundacja Misyjna. Reportaż "Afryka w moim sercu" (Reportaż/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

O działaniach organizacji w reportażu opowiedziała również Monika Mostowska, wiceprezes Fundacji.

***

Tytuł reportażu: "Afryka w moim sercu"
Autor reportażu: Antoni Rokicki 
Data emisji: 29.11.2023
Godzina emisji: 22.26

ar/zch

Polecane