"Skąd dokąd": dokumentalny film drogi o ludziach uciekających przed wojną w Ukrainie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Skąd dokąd": dokumentalny film drogi o ludziach uciekających przed wojną w Ukrainie
"Skąd dokąd", reż. Maciej HamelaFoto: mat. prasowe

Po wielu prezentacjach festiwalowych, także na ostatnim festiwalu w Cannes, do polskich kin trafił właśnie film Macieja Hameli "Skąd dokąd". To pełnometrażowy dokument opowiadający o losach uciekinierów z Ukrainy po wybuchu wojny. Z reżyserem rozmawia Ryszard Jaźwiński.

  • Maciej Hamela od trzeciego dnia wojny pomagał uciekinierom z Ukrainy pracując jako wolontariusz i wożąc ich swoim samochodem
  • Początkowo nie myślał o kręceniu filmu. Pomysł pojawił się spontanicznie, kiedy zaczął mu pomagać kolega-operator.

Wykorzystać do maksimum prawo jazdy kat. B

- Nie mieliśmy żadnych przygotowań do filmu: zacząłem pracować jako wolontariusz. Nikt ze mną nie jeździł, nie jeździła ze mną kamera: wręcz odmawiałem jakiejkolwiek pracy filmowej w tym czasie. Po prostu przewoziłem ludzi: wykorzystywałem prawo jazdy kat. B do granic możliwości - opowiada Maciej Hamela, reżyser pełnometrażowego filmu dokumentalnego "Skąd dokąd". - Miałem poczucie, że to, co robię, to jest kropla w morzu. Ale robiłem, ile mogłem, podobnie jak tysiące innych Polaków - tłumaczy.

Spontaniczny pomysł na film

- To, że uczestniczyłem w szczególnym momencie historii, wiedziałem od początku. Jednak to był czas takiego chaosu, niepewności o to, co będzie, co wydarzy się jutro, że nie myślałem o filmie. Wiedziałem, że te historie mogą być świadectwem i myślę, że ci ludzie, którzy dzielili się swoimi historiami, też mieli tę świadomość - tłumaczy rozmówca Ryszarda Jaźwińskiego. - Pomysł na film pojawił się dosyć spontanicznie, kiedy zaprosiłem do wspólnych wyjazdów mojego przyjaciela, Wawrzyńca Skoczylasa, który jest też operatorem. W pierwszej kolejności przyjechał pomóc prowadzić mi auto nocą: tak, abyśmy mogli robić tych kursów więcej i szybciej. Wzięliśmy ze sobą kamerę i tak to się zaczęło… - wspomina.

SKĄD DOKĄD (2023) | zwiastun PL/YouTube So FILMS

Przeczytaj także


Posłuchaj

3:02
Reżyser Maciej Hamela mówi o kulisach powstania filmu "Skąd dokąd" (Fajny film/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Fajny film
Autor: Ryszard Jaźwiński
Data emisji: 27.11.2023
Godzina emisji: 13.46

pr/pg

Polecane