Formowanie nowego rządu. Rzepecki: premier Morawiecki walczy o Koalicję Polskich Spraw

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

Mieścimy się w terminach konstytucyjnych - mówił w Programie 3. w "Śniadaniu w Trójce" Łukasz Rzepecki z Kancelarii Prezydenta, odnosząc się do tworzenia nowego rządu przez premiera Mateusza Morawieckiego. Skład gabinetu Koalicji Polskich Spraw będzie przedstawiony w poniedziałek. Gośćmi audycji byli także Bartosz Kownacki (Prawo i Sprawiedliwość), Robert Kropiwnicki (Koalicja Obywatelska), Marek Jakubiak (Kukiz'15), Władysław T. Bartoszewski (PSL, Trzecia Droga), Maciej Konieczny (Nowa Lewica).

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że w poniedziałek przedstawi skład rządu - Koalicję Polskich Spraw. O terminie expose będzie rozmawiał z marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią.

- Mieścimy się w terminach konstytucyjnych; teraz wszystko zależy od tego, jak porozumie się premier Mateusz Morawiecki z marszałkiem Szymonem Hołownią w sprawie wygłoszenia expose i głosowania w parlamencie - przekazał w Trójce Łukasz Rzepecki z Kancelarii Prezydenta. Dodał, że prezydent w najbliższy poniedziałek odbierze przysięgę od nowo powołanego rządu Mateusza Morawieckiego i premier będzie walczył o zdobycie większości parlamentarnej, a czy to się uda, czas pokaże.

Robert Kropiwnicki z Koalicji Obywatelskiej ocenił, że premier Morawiecki "chce przedłużyć swoje funkcjonowanie", a jego działania są stratą czasu.

Bartosz Kownacki (PiS) ocenił, iż bardzo prawdopodobne są przyspieszone wybory. Jego zdaniem większość parlamentarna, dotychczasowa opozycja, nie będzie potrafiła się porozumieć między sobą.

Władysław T. Bartoszewski (PSL) zwrócił uwagę, że żaden z polityków publicznie nie przyznał się jeszcze do tego, że będzie wchodził w skład rządu Mateusza Morawieckiego i nikt nie ujawnił do tej pory, że otrzymał taką propozycję.

Traktaty UE, media publiczne

Przedstawiciele ugrupowań rozmawiali na antenie Programu 3 Polskiego Radia o formowaniu nowego rządu, planowanych zmianach traktatów Unii Europejskiej, o planach zmian w mediach publicznych i innych projektach większości sejmowej.  

Gośćmi audycji byli Łukasz Rzepecki (Kancelaria Prezydenta), Bartosz Kownacki (Prawo i Sprawiedliwość), Robert Kropiwnicki (Koalicja Obywatelska), Marek Jakubiak (Kukiz'15), Władysław T. Bartoszewski (PSL, Trzecia Droga), Maciej Konieczny (Nowa Lewica).


Posłuchaj

52:50
Politycy w Trójce o formowaniu rządu Mateusza Morawieckiego, projekcie zmian w traktatach UE, mediach publicznych, planach dotychczasowej opozycji (Śniadanie w Trójce)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Audycja: Śniadanie w Trójce

ProwadzącyBeata Michniewicz

Goście: Łukasz Rzepecki (Kancelaria Prezydenta), Bartosz Kownacki (Prawo i Sprawiedliwość), Robert Kropiwnicki (Koalicja Obywatelska), Marek Jakubiak (Kukiz'15), Władysław T. Bartoszewski (PSL, Trzecia Droga), Maciej Konieczny (Nowa Lewica) 

Data emisji: 25.11.2023

Godzina emisji: 9.05


Trójka/in./pr

Polecane