Audio-teatr na "Scenie Teatralnej Trójki" - "Nie przyszedłem przynieść pokoju, ale miecz" [PREMIERA]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Audio-teatr na "Scenie Teatralnej Trójki" - "Nie przyszedłem przynieść pokoju, ale miecz" [PREMIERA]
Na 2023 rok Tomasz Man zaplanował wraz z dyrektorem CSW Piotrem Bernatowiczem sześć premier. Trójka towarzyszy ich prezentacji. Piotr Bernatowicz zaproponował nam, by sprawdzić jak audio-teatr zabrzmi w postaci słuchowiska, pozbawiony obrazu. Na zdjęciu Tomasz ManFoto: Polskie Radio/ Krzysztof Świeżak

Audio-teatr to eksperymentalna forma, realizowana w latach 2022-2023 w Laboratorium Centrum Sztuki Współczesnej Zamek U-Jazdowski. Pomysłodawcą cyklu, autorem scenariuszy oraz reżyserem jest współpracujący z Teatrem Polskiego Radia Tomasz Man. Doświadczenie zdobyte w radiowym teatrze postanowił wzbogacić o nowy rodzaj dźwięków, wytwarzanych przez nieoczywiste przedmioty / instrumenty / instalacje i sprawdzić, jak działa na publiczność taka szczególna forma słuchowiska.

Tematy kolejnych premier w audio-teatrze Tomasz Man zaczerpnął w 2022 roku ze Starego Testamentu, a w 2023 – z Ewangelii. W serii sztuk, realizowanych w CSW, podjął próbę reinterpretacji fragmentów biblijnych tekstów. W cyklu starotestamentowym zachował postaci  biblijne, umieszczając je jednak w "ponadczasie". Ewangelie przeczytał poprzez doświadczenia współczesnego człowieka, zadającego pytania o to, jak rozumieć i realizować najbardziej radykalne przesłania zawarte w tekstach nowotestamentowych, a przekazujące nauki Chrystusa. Całemu tegorocznemu cyklowi przyświeca cytat ze św. Mateusza: "Miłujcie waszych nieprzyjaciół".

Audio-teatr w postaci słuchowiska

Na 2023 rok Tomasz Man zaplanował wraz z dyrektorem CSW Piotrem Bernatowiczem sześć premier. Trójka towarzyszy ich prezentacji. Piotr Bernatowicz zaproponował nam, by sprawdzić jak audio-teatr zabrzmi w postaci słuchowiska, pozbawiony obrazu.

Na Scenie Teatralnej Trójki przedstawiliśmy już słuchowisko pod tytułem "Błękitne oczy pełne miłości". Tym razem zaprezentujemy rozpisany na dwa żeńskie głosy dramat rodziny rozbitej przez przywódcę sekty. Tomasz Man analizuje najprostszy schemat uwiedzenia młodej kobiety przez przestępcze ugrupowanie. To tragiczne w skutkach doświadczenie bada, próbując czytać kolejną trudną do pojęcia frazę z Ewangelii św. Mateusza: "Nie przyszedłem przynieść pokoju, ale miecz". Tomasz Man nie daje odpowiedzi. Przejmująca historia, którą odgrywają aktorki jest jedynie pytaniem.  


1 grudnia w CSW ów biblijny cykl audio-teatru zostanie zamknięty premierą pod tytułem "Przyszedł".

Zapraszamy do wysłuchania IV części tego cyklu, którą poprzedziła krótka rozmowa z Olgą Sarzyńską oraz Pawłem Romańczukiem, który zbudował wyjątkową instalację dźwiękową.

Tomasz Man – "Nie przyszedłem przynieść pokoju, ale miecz"

Muzyka/przestrzeń dźwiękowa – Paweł Romańczuk

Reżyseria dźwięku radiowego – Andrzej Brzoska

Występują:

Anna Seniuk – Matka

Olga Sarzyńska – Córka

Czas trwania – 45’28”

Dyrektorowi Piotrowi Bernatowiczowi dziękujemy za zaproszenie do współpracy i pomysł przeniesienia audio-teatru do Teatru PR.


Posłuchaj

53:51
Tomasz Man – "Nie przyszedłem przynieść pokoju, ale miecz" (Scena teatralna Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 


 Barbara Marcinik i Wojciech Dorosz

bm/kc/zch

Polecane