Grzegorz Puda: zaliczki na KPO to nie zasługa Donalda Tuska, lecz normalna procedura

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

- Wczoraj przyjechałem z Brukseli, otrzymałem potwierdzenie, że KE wypłaci nam ponad 5 mld euro tytułem zaliczek na KPO - powiedział na antenie Programu 3 Polskiego Radia minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.

Minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda mówił o funduszach unijnych dla Polski. Jak powiedział, jeszcze w tym roku Komisja Europejska ma wypłacić Polsce 5 miliardów euro tytułem zaliczek na Krajowy Plan Odbudowy.

W Programie 3 Polskiego Radia polityk powiedział, że stanie się tak dzięki pracy rządu premiera Mateusza Morawieckiego.

- Donald Tusk powiedział, że następnego dnia po wygranych wyborach pojedzie do Brukseli, odblokuje, a jednak mu się nie udało. Wczoraj przyjechałem z Brukseli, otrzymałem potwierdzenie, że KE wypłaci nam ponad 5 mld euro tytułem zaliczek, jeżeli chodzi o KPO, i to nie jest zasługa Donalda Tuska, a normalna procedura - stwierdził Grzegorz Puda.

Środki możliwe jeszcze w tym roku

- W UE liczą się fakty i polityka walki o swój kraj. Jako PiS od samego początku walczyliśmy o to, by nasz kraj był suwerenny, otrzymywał to, co się należy jako płatnikowi, i to, o czym mówimy, 5 mld euro, jest zasługą rządu Mateusza Morawieckiego. Być może te środki jeszcze w tym roku wpłyną do naszego budżetu - zapowiedział.

Komisja Europejska pozytywnie oceniła zmieniony polski Krajowy Plan Odbudowy o wartości prawie 60 miliardów euro. Zatwierdzenie tej oceny przez Radę UE umożliwi Polsce otrzymanie płatności zaliczkowych w wysokości 5 miliardów euro z funduszy REPowerEU. Na polski KPO składają się pożyczki w wysokości 34,5 miliarda euro oraz dotacje w kwocie ponad 25 miliardów euro. Plan przewiduje 55 reform i 56 inwestycji.


Posłuchaj

16:03
Grzegorz Puda: 5 mld euro zaliczki na KPO jest zasługą rządu Mateusza Morawieckiego, być może te środki jeszcze w tym roku wpłyną do naszego budżetu (Salon polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Audycja: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Karol Gnat
Gość: Grzegorz Puda (minister funduszy i polityki regionalnej)
Data emisji: 24.11.2023
Godzina emisji: 8.45

pg,PR3,iar

Polecane