"To jest wstrząsające i bardzo trudne". Politycy o zmianach traktatów UE

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"To jest wstrząsające i bardzo trudne". Politycy o zmianach traktatów UE
Politycy o zmianach traktatów UE.Foto: Shutterstock/Alexandros Michailidis fot. facebook/PR

- 9 głosami polskich eurodeputowanych, którzy w większości przypadków związani są z Donaldem Tuskiem, przegłosowano rezolucję dotyczącą zmiany traktatów UE - mówiła w Programie 3 Polskiego Radia Anna Zalewska, eurodeputowana PiS.

Parlament Europejski w przyjętej w środę w Strasburgu rezolucji opowiedział się za zmianą traktatów unijnych. W głosowaniu 291 europosłów było "za", 274 - "przeciw", a 44 wstrzymało się od głosu. Wśród polskich europosłów, który poparli rezolucję, znalazło się 9 osób - Róża Thun, Marek Balt, Marek Belka, Robert Biedroń, Włodzimierz Cimoszewicz, Łukasz Kohut, Bogusław Liberadzki, Leszek Miller oraz Sylwia Spurek - wybrani do PE w 2019 r. z list Koalicji Europejskiej (PO, PSL, SLD, N., Zieloni) oraz Wiosny Roberta Biedronia. Europosłowie ci reprezentują frakcje Socjalistów i Demokratów oraz Renew i Zielonych.

Pozostali polscy europosłowie - reprezentujący PiS (należący w PE do Europejskich Konserwatystów i Reformatorów - EKR), a także Koalicję Obywatelską i PSL (należący w PE do Europejskiej Partii Ludowej - EPL) - sprzeciwili się uchwale.

"To jest wstrząsające i bardzo trudne"

Do głosowania w PE odnieśli się goście "Pulsu Europy". Jak wskazała eurodeputowana Anna Zalewska, "9 głosami polskich eurodeputowanych, którzy w większości przypadków związani są z Donaldem Tuskiem, przegłosowano". - Gdyby ta 9-tka zagłosowała tak jak my, to skończylibyśmy temat zmian traktatów. To jest wstrząsające i to jest bardzo trudne - podkreśliła.

Marek Balt zaznaczył z kolei, że był sceptyczny do tej pierwotnej propozycji, która wyszła z Komisji Konstytucyjnej. - Mówiłem, że ta propozycja jest bardzo ambitna. Ale w czasie głosowania posłowie PE odrzucili wiele bardzo takich daleko idących poprawek - powiedział. - Na przykład o referendum europejskim - to była wstrząsająca poprawka - ocenił.

Najczęściej czytane

Posłuchaj

15:27
Politycy o zmianach traktatów UE (Trójka/Puls Europy)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Euranet Plus – Puls Europy
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: Anna Zalewska (PiS)Marek Balt (Lewica)
Data emisji: 23.11.2023
Godzina emisji: 17.39

jb

Polecane