"Aktualne rozwiązania prawne są dobre". Kierwiński o traktatach UE: jesteśmy przeciwni zmianom

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

- Jako KO jesteśmy przeciw jakimkolwiek zmianom, uważamy, że aktualne rozwiązania prawne są dobre, optymalne - powiedział na antenie Programu 3 Polskiego Radia o propozycji zmian traktatów UE Marcin Kierwiński, sekretarz generalny Platformy Obywatelskiej.

Skretarz Generalny Platformy Obywatelskiej Marcin Kierwiński powiedział że Koalicja Obywatelska jest przeciwna zmianie traktatów unijnych Gość Programu 3 Polskiego Radia podkreślił, że świadczy o tym wczorajsze głosowanie w Parlamencie Europejskim, podczas którego przeciw zmianom opowiedzieli się europosłowie z PiS, PO i PSL. Za projektem było tylko siedmiu europosłów Nowej Lewicy zasiadających we frakcji Socjalistów i Demokratów oraz deputowana z Polski 2050 Róża Thun. Parlament większością głosów przyjął propozycje zmian.

Polityk PO mówił w Polskim Radiu, że wczorajsze głosowanie nie przesądza ostatecznie o losie zmian. Przypomniał, że kandydat Koalicji Obywatelskiej na premiera jasno opowiedział się przeciw zmienianiu traktatów europejskich.

- Jesteśmy przeciw jakimkolwiek zmianom, uważamy, że aktualne rozwiązania prawne są dobre, optymalne, natomiast nie robiłbym z tego, co się wydarzyło jakiegoś wielkiego dramatu, takiej histerii, jak rozpętuje PiS, bo to bardzo wstępny etap jakichkolwiek prac - stwierdził Marcin Kierwiński.

Wczoraj Parlament Europejski przyjął projekt zmian w unijnych traktatach. Obecna wersja traktatów weszła w życie 1 grudnia 2009 roku. Parlament Europejski w swojej wczorajszej propozycji między innymi wskazuje na potrzebę ustanowienia Unii Obrony ze swoimi jednostkami wojskowymi, znacznego zwiększenie liczby obszarów, w których decyzje dotyczące działań są podejmowane większością kwalifikowaną i w drodze zwykłej procedury ustawodawczej.

PE chce kwalifikowanej większości między innymi w podejmowaniu decyzji o sankcjach, w sprawach etapów pośrednich procesu rozszerzenia, , proponuje również, aby wspólne zamówienia i rozwój uzbrojenia były finansowane przez Unię ze specjalnego budżetu podlegającego współdecyzji i kontroli parlamentarnej.

Możliwe kroki

Procedura wprowadzenia istotnych zmian do traktatów, takich jak rozszerzenie lub ograniczenie kompetencji, zakresu uprawnień UE przebiega w określony sposób. Najpierw rząd każdego państwa członkowskiego, Parlament Europejski lub Komisja Europejska mogą przedkładać Radzie Unii Europejskiej propozycje zmiany traktatów. Propozycje te są przekazywane przez Radę, Radzie Europejskiej (złożonej z szefów państw i rządów państw członkowskich) oraz notyfikowane parlamentom narodowym.

Jeżeli Rada Europejska podejmie decyzję o rozpatrzeniu proponowanych zmian, jej przewodniczący zwołuje konwent złożony z przedstawicieli parlamentów narodowych, szefów państw lub rządów państw członkowskich, Parlamentu i Komisji. Konwent rozpatruje propozycje zmian i przyjmuje, w drodze konsensusu, zalecenie dla konferencji przedstawicieli rządów państw członkowskich.

Następnie przewodniczący Rady Europejskiej zwołuje konferencję przedstawicieli państw członkowskich, co ma na celu przyjęcie, również w drodze konsensusu, proponowanych zmian w traktatach. Zmiany obowiązują wyłącznie po ich ratyfikacji przez wszystkie państwa członkowskie.


Posłuchaj

15:45
Marcin Kierwiński: jesteśmy przeciw jakimkolwiek zmianom, uważamy, że aktualne rozwiązania prawne są dobre, optymalne (Salon polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj także:

***

Audycja: Salon polityczny Trójki
Prowadząca: Beata Michniewicz
Gość: Marcin Kierwiński (Koalicja Obywatelska)
Data emisji: 23.11.2023
Godzina emisji: 8.45

pg,PR3,iar

Polecane