UE forsuje zmiany traktatowe. Szynkowski vel Sęk: to jest niesłychanie groźne, musimy alarmować

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– Mamy do czynienia z bardzo niebezpieczną propozycją zmian traktatowych, bardzo daleko sięgającą, najdalej w historii Unii Europejskiej od lat 50. – mówił w Programie 3 Polskiego Radia minister ds. Unii Europejskiej Szymon Szynkowski vel Sęk.

We wtorek w Parlamencie Europejskim odbyła się debata nad sprawozdaniem Komisji Spraw Konstytucyjnych (AFCO) PE zalecającym zmianę unijnych traktatów. W środę ma odbyć się głosowanie nad przyjęciem sprawozdania.

Szymon Szynkowski vel Sęk, który był gościem radiowej Trójki, mówił, że "te zasadnicze zmiany są niesłychanie niebezpieczne, im się sprzeciwiamy".

Zmiana traktatów UE. Szynkowski vel Sęk: to jest niesłychanie groźne

– Doświadczenie wskazuje na to, że Parlament Europejski zarzuca wędkę propozycji (zmian traktatowych) bardzo daleko. Nawet jeżeli część państw na wszystkie zmiany się nie zgodzi, to wystarczy, że przejdzie na przykład 70 proc. – tłumaczył.


Posłuchaj

15:09
Szymon Szynkowski vel Sęk gościem radiowej Trójki
+
Dodaj do playlisty
+

 

– To jest niesłychanie groźne, musimy alarmować, aby te zmiany były opóźniane. Tak, żeby opinia publiczna miała świadomość, z czym to się wiąże – podkreślił.

Najczęściej czytane

Minister ds. UE podał przykład wojny na Ukrainie w kontekście możliwych zmian traktatowych. – Unia Europejska wobec zagrożenia na Wschodzie będzie reagowała z Brukseli  na przykład w kwestii zabezpieczenia granic. Może okazać się, że lewicowo-liberalne elity zdecydują, że zapora nie jest właściwym środkiem ochrony. Te decyzje będą miały konkretny wpływ na obniżenie progu bezpieczeństwa państwa – zaznaczył.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadziła: Beata Michniewicz
Gość: Szymon Szynkowski vel Sęk (minister ds. Unii Europejskiej)
Data emisji: 22.11.2023
Godzina emisji: 08.45

Trójka/pb

Polecane