Nowy "Wiedźmin". Andrzej Sapkowski potwierdza: książka w przyszłym roku!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Nowy "Wiedźmin". Andrzej Sapkowski potwierdza: książka w przyszłym roku!
Podczas konwentu w Wiedniu Andrzej Sapkowski zdradził kolejne szczegóły na temat kontynuacji serii "Wiedźmin". Pisarz zapowiedział, że nowa książka trafi do pierwszych czytelników w 2024 rokuFoto: PAP/Leszek Szymański

Na kolejną odsłonę serii "Wiedźmin" fani Andrzeja Sapkowskiego czekają od 2013 roku. Po latach ich cierpliwość zostanie wynagrodzona - kilka miesięcy temu pisarz zdradził, że pracuje nad nową książką. Z kolei teraz autor wskazał dokładniejszy termin premiery kontynuacji przygód Geralta z Rivii.

  • Kiedy pojawi się kolejna odsłona przygód wiedźmina Geralta z Rivii? Andrzej Sapkowski wskazał konkretniejszy termin podczas spotkania z fanami w Wiedniu.
  • Niewykluczone, że jeszcze w tym roku pisarz powie coś więcej na temat nowej książki. W grudniu prozaik będzie gościem panelu dyskusyjnego w Łodzi.

Wzrost entuzjazmu związanego z oczekiwaniem na kontynuację przygód "Wiedźmina" nastąpił w lipcu 2023 roku. Andrzej Sapkowski wyjawił wówczas, podczas spotkania z fanami, że pracuje nad nową książką osadzoną w wiedźmińskim uniwersum.

Parę miesięcy później pisarz zdradził więcej szczegółów na temat kolejnego wydawnictwa. W rozmowie dla Programu 1 Polskiego Radia Sapkowski nie tylko potwierdził pracę nad kolejną częścią serii, ale też dodał, że będzie ona powieścią. Wtedy jednak prozaik nie chciał podać konkretniejszego terminu premiery książki. - Ona będzie, tylko wszyscy założyli, że będzie jutro… Dementuję tę plotkę. Książka nie będzie jutro, ona nawet nie będzie pojutrze. (...) To wszystko zależy od muzy, czy będzie latać nad osiedlem, czy też nie - mówił Sapkowski w wywiadzie dla Polskiego Radia.

Najczęściej czytane:

Kiedy nowy "Wiedźmin"? Andrzej Sapkowski wskazał termin

Najnowsze informacje na temat kontynuacji "Wiedźmina" pisarz przedstawił w połowie listopada, podczas konwentu w Wiedniu. Dowiedzieliśmy się wówczas, że nowa książka trafi na polski rynek pod koniec 2024 roku. Miłośnicy literatury spoza naszego kraju będą mogli natomiast zapoznać się z wydawnictwem dopiero na początku 2025 r.

Możliwe, że jeszcze przed końcem roku poznamy kolejne szczegóły na temat nowej książki Andrzeja Sapkowskiego. Na początku grudnia pisarz będzie gościem panelu dyskusyjnego w Centrum Komiksu w Łodzi. Spotkanie poprowadzi dr hab. Natalia Lemann, która nie spodziewa się jednak, by twórca "Wiedźmina" był chętny do mówienia czegoś więcej o powstającej książce. - Wtedy, kiedy trzeba, Andrzej Sapkowski potrafi być nieprzeniknioną skałą i co jakiś czas daje nam tylko pewne fragmenty - ocenia znawczyni fantastyki.

Andrzej Sapkowski - twórca prozy pełnej dylematów

Zdaniem dr Lemann literatura Andrzeja Sapkowskiego ma wymiar uniwersalny. - To nie jest przede wszystkim taki świat czarno-biały, który możemy wyczytać chociażby z prozy Tolkiena. U Andrzeja Sapkowskiego pojawia się jeszcze jeden wymiar; to jest ironia, sceptycyzm, nonszalancja głównego bohatera oraz to, że ta proza nie tylko rekonstruuje, ale każe nam się również zastanowić nad problemami, z którymi borykamy się w codziennym świecie - wyjaśnia rozmówczyni Michała Kowarskiego.

Wymienione przez dr Natalię Lemann cechy prozy Sapkowskiego przeniesiono zarówno do serialu tworzonego przez jedną z platform streamingowych, jak i znanej na świecie serii gier o Wiedźminie polskiego studia CD Projekt Red. - Ugruntowały one trochę pojęcie o grze cyfrowej jako tekście kultury. Bez sukcesu "Wiedźmina 3" - pamiętając oczywiście o wielkiej zasłudze Andrzeja Sapkowskiego, twórcy uniwersum - nie byłoby serialu i tej popularności, jaką "Wiedźmin" się dziś cieszy - ocenia dr Marcin Pigulak z Instytutu Filmu, Mediów i Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.


Posłuchaj

3:31
Nowy "Wiedźmin". Andrzej Sapkowski potwierdza: książka w przyszłym roku! (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzą: Piotr FiranRadosław Nałęcz
Autor materiału reporterskiego: Michał Kowarski
Data emisji: 22.11.2023
Godziny emisji: 6.47

qch

Polecane