Sprawdź w sieci, jak smakuje azjatyckie kino: Festiwal Pięć Smaków online jeszcze do grudnia

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Sprawdź w sieci, jak smakuje azjatyckie kino: Festiwal Pięć Smaków online jeszcze do grudnia
Gdzie odbywa się Festiwal Pięć Smaków? Sceną Festiwalu warszawska Kinoteka w Pałacu Kultury i Nauki oraz Kino Muranów. Do początku grudnia filmy można oglądać również w sieci Foto: PAP / Albert Zawada

Edycja online 17. Azjatyckiego Festiwalu Filmowego Pięć Smaków potrwa jeszcze do pierwszych dni grudnia. To oznacza, że nawet jeśli ktoś nie zdążył na edycję stacjonarną, która kończy się we wtorek, 21 listopada, to i tak ma szanse posmakować kina azjatyckiego  w dużej i różnorodnej dawce. Co i dlaczego warto obejrzeć na festiwalu, o tym mówi gość Ryszarda Jaźwińskiego.

  • 17. Azjatycki Festiwal Filmowy Pięć Smaków stacjonarnie odbywał się w Warszawie w dniach 15-21 listopada, natomiast edycja online trwa dwa tygodnie dłużej: do 3 grudnia.
  • W tej edycji dominują filmy wuxia, czyli kino sztuk walki. Atrakcją są pokazy filmów Kinga Hu, człowieka, który zrewolucjonizował ten gatunek, m.in. wprowadzając do niego kobiety.

Wuxia: western, film samurajski i elementy baśniowe

- W tym roku na festiwalu dominować będzie wuxia: najważniejszy chiński gatunek filmowy. To jest kino sztuk walki, opowieści o dzielnych wojownikach i rycerzach, którzy  walczą ze złem i ratują świat z opresji. Jest to gatunek, który tak naprawdę istnieje w kinie chińskim od lat 30., ale do Polski się nie przebił - opowiada Marcin Krasnowolski, współorganizator festiwalu Pięć Smaków. - Wuxia można porównać trochę do westernu i kina samurajskiego dodając duży element baśniowości. Myślę, że polscy widzowie pamiętają film "Przyczajony tygrys, ukryty smok" - to jest właśnie kino wuxia - tłumaczy.

Atrakcją festiwalu są filmy Kinga Hu, człowieka, który zrewolucjonizował gatunek, wprowadzając m.in. do niego kobiety, które, jak się okazało, biją się równie dobrze, jak mężczyźni. – Jego kino to z jednej strony świetnie sfilmowana akcja, a z drugiej jest tam bardzo  dużo filozofii. Bardzo ciekawe połączenie - zachęca.

Japońskie zamknięcie w pętli czasu

Na film zamknięcia edycji stacjonarnej 17. Azjatyckiego Festiwalu Filmowego Pięć Smaków organizatorzy wybrali film "Nad rzeką bez końca". Jego reżyser, Junta Yamaguchi, to odkrycie japońskiego kina niezależnego. Młody twórca specjalizuje się w produkcjach o niewielkim budżecie, które charakteryzują się prostym pomysłem i niezwykłą fabularną precyzją. – Bohaterowie "Nad rzeką bez końca" wpadają w pętlę czasową i przeżywają te same wydarzenia co dwie minuty. Próbują zorientować się czemu wpadli w tę pętlę czasową i próbują się z niej wyplątać. A cała akcja startuje co dwie minuty od nowa z tego samego punktu wyjścia… - opowiada gość Ryszarda Jaźwińskiego.

 

Wszystkie informacje dotyczące 17. Azjatyckiego Festiwalu Filmowego Pięć Smaków można znaleźć na stronie festiwalu i w mediach społecznościowych.

Przeczytaj także


Posłuchaj

3:37
21 listopada kończy się stacjonarna edycja 17. Azjatyckiego Festiwalu Filmowego Pięć Smaków. Edycja online potrwa do 3 grudnia (Trójkowo, filmowo/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

17. Azjatycki Festiwal Filmowy Pięć Smaków w wersji online potrwa do 3 grudnia 17. Azjatycki Festiwal Filmowy Pięć Smaków w wersji online potrwa do 3 grudnia

***

Tytuł audycji: Fajny film
Autor: Ryszard Jaźwiński
Data emisji: 21.11.2023
Godzina emisji: 13.41

pr/ans

Polecane