Prof. Biskup o pomyśle odwołania prezydenta: wypowiedź abstrahująca od przepisów

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Prof. Biskup o pomyśle odwołania prezydenta: wypowiedź abstrahująca od przepisów
Politolog prof. Bartłomiej Biskup skomentował wypowiedź konstytucjonalisty prof. Marka Chmaja, który uważa, że zgodne z konstytucją byłoby referendum, w wyniku którego skrócona mogłaby zostać kadencja prezydenta Andrzeja DudyFoto: ysuel/ Shurtterstock

Jak mówił w Programie 3 Polskiego Radia prof. Bartłomiej Biskup, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego, wypowiedź konstytucjonalisty prof. Marka Chmaja dotycząca skrócenia kadencji prezydenta Andrzeja Dudy drogą referendum jest "abstrahująca od przepisów i rzeczywistości politycznej".

Konstytucjonalista prof. Marek Chmaj przekonywał w mediach społecznościowych, że istnieje procedura odwołania prezydenta przed upływem kadencji. Mówił, że "teoretycznie można by to zrobić drogą referendum". 

Pomysł skrócenia kadencji prezydenta Andrzeja Dudy postulował też były prezydent Lech Wałęsa.

Do tej i innych, podobnych, wypowiedzi odniósł się prof. Bartłomiej Biskup. – Cały czas poruszamy się w sferze politycznej, a nie programowej. Ja rozumiem niektóre z tych deklaracji, że wola polityczna będzie ważniejsza nawet czasami od przepisów i stan wyższej konieczności będzie argumentował to, że ktoś będzie odwołany czy wymieniony niezgodnie z przepisami – ocenił. – Konstytucja jednak czemuś służy - zaznaczył.

Czytaj również:

Prof. Biskup: nawet najostrzejsi krytycy prezydenta nie chcą składać go z urzędu

W jego opinii "to byłby po prostu zły początek". Komentując bezpośrednio słowa prof. Chmaja politolog ocenił, że są one "abstrahujące od przepisów i rzeczywistości politycznej".

– Nawet najostrzejsi krytycy prezydenta, jako samego prezydenta, czy też człowieka wywodzącego się z prawicy, nie mówili, że należy go złożyć z urzędu – stwierdził wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego.

Więcej w nagraniu.


Posłuchaj

7:47
Prof. Biskup o pomyśle odwołania prezydenta Andrzeja Dudy w referendum (Trójkowy komentarz dnia)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójkowy komentarz dnia
Prowadząca: Magdalena Drohomirecka
Gość: prof. Bartłomiej Biskup (politolog UW)
Data emisji: 20.11.2023
Godzina emisji: 17.45

PAP/IAR/ms/pr/mo

Polecane