"Nie skacz" – premiera na "Scenie teatralnej Trójki"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Nie skacz" – premiera na "Scenie teatralnej Trójki"
Obsada słuchowiska "Nie skacz" Grzegorz Kwiecień, Paweł Drzewiecki, Nela Maciejewska, Adamem Wojtyszko, Aleksandra Radwan, Maciej Kubera i Renata Baszun Foto: Polskie Radio/Krzysztof Świeżak

"Nie skacz" Adama Wojtyszki to czwarty odcinek kryminalnego cyklu, który Teatr Polskiego Radia realizuje dla Trójki. – To konkretna formuła, czas trwania i klamra w postaci narratora. Bardzo żeśmy się podekscytowali, że troszkę się można pobawić w zagadki, w śledztwa, używając najpotężniejszego narzędzia dostępnego dla artysty, czyli wyobraźni – mówił, wspominając ideę powstania cyklu, scenarzysta i reżyser słuchowiska. 

  • Kryminalny minicykl Adama Wojtyszki w Trójce i wyjątkowa rola narratora.
  • Tajemnica, czyli jak zaciekawić słuchacza.
  • Bogactwo dźwiękowe – to dzięki niemu pracuje nasza wyobraźnia.

Pięć zaplanowanych premier z tego cyklu, stanowią niepowiązane ze sobą fabularnie utwory radiowe. Łączy je natomiast specyficzna forma. To miniscenki w obrębie każdego słuchowiska, wprowadzane przez narratora, który jest elementem łączącym części powieści, ale też komentującym wydarzenia. – I czasem naznaczającym swoim osobistym stosunkiem do tego, co się dzieje – co dla autora, muszę przyznać, jest bardzo wygodne – wyznaje Adam Wojtyszko. Gość Barbary Marcinik jednocześnie zaznacza, że stara się utrzymać równowagę, tak aby narrator nie dominował w opowieści. – Staramy się, aby było to mało nachalne, żeby raczej ciężar był po stronie aktorów występujących w roli poszczególnych postaci, tła dźwiękowego i muzyki; żeby to wszystko ze sobą korespondowało – dodaje Adam Wojtyszko. 

Znaczenie tajemnicy 

Oprócz wspomnianych elementów cykl kryminalny realizowany przez Teatr Polskiego Radia dla Trójki łączy także w sposób oczywisty tajemnica. Jest ona, jak przyznaje scenarzysta i reżyser słuchowiska, sposobem na zdobycie i utrzymanie ciekawości i uwagi słuchacza. 


Posłuchaj

54:28
Adam Wojtyszko – "Nie skacz" (Scena teatralna Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Ważnym elementem minicyklu kryminalnego są także nagrania terenowe. – Walczymy o to, żeby było jak najwięcej tej opowieści dźwiękiem, która, wciąż twierdzę, najskuteczniej uruchamia wyobraźnię – zaznaczał, przy okazji jednej z wcześniejszych premier, Adam Wojtyszko. 

Wszystkie części cyklu kryminalnego >>>


Zaprezentowane do tej pory premiery: "Ucho""Kłopoty znajdą cię wszędzie" (wg opowiadania Ryszarda Ćwirleja) oraz "Piwnicę"; wszystkich wciąż można posłuchać, gdyż są dostępne na stronie Trójki. – Starałem się tylko nie popsuć tego, co tam było w dialogach, w strukturze, w pomyśle na zagadkę. Ta adaptacja to była raczej próba przygotowania tego do formatu radiowego, ale cała siła nośna wyobraźni była po stronie pana Ryszarda – mówi skromnie Wojtyszko, opowiadając o realizacji "Kłopotów".   

 Czytaj także:

Gość "Sceny teatralnej Trójki" został zastępcą dyrektora Janusza Kukuły w Teatrze Polskiego Radia. – To gigantyczne wyróżnienie. Jestem przerażony, onieśmielony i zaszczycony. Jest to rola, z którą na pewno jeszcze długo będę się oswajał. Mam wielkie marzenie, żeby, na ile się da, wspierać Teatr Polskiego Radia, przydać się tam, gdzie mogę się przydać, a tym, którzy wiedzą, co robią, nie przeszkadzać  deklaruje Wojtyszko.

---

Adam Wojtyszko – "Nie skacz"

Scenariusz, reżyseria – Adam Wojtyszko

Reżyseria dźwięku – Maciej Kubera

Opracowanie muzyczne – Renata Baszun

Występują:

Aleksandra Radwan

Grzegorz Kwiecień

Nela Maciejewska

Łukasz Kurczewski

Paweł Drzewiecki

***

Na "Scenę teatralną Trójki" w niedzielę (19 listopada) zaprosili Barbara Marcinik i Wojciech Dorosz.

bm/gs

Polecane