"Do tanga trzeba dwojga". Goście "Śniadania w Trójce" o relacji Duda-Hołownia

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

Przedstawiciele ugrupowań rozmawiali na antenie Programu 3 Polskiego Radia o spotkaniu Andrzeja Dudy z Szymonem Hołownią i o możliwych relacjach między politykami. Gośćmi audycji byli Łukasz Rzepecki (Kancelaria Prezydenta), Jarosław Sellin (Prawo i Sprawiedliwość), Grzegorz Schetyna (Koalicja Obywatelska), Marek Sawicki (Koalicja Polska), Marcin Kulasek (Nowa Lewica) i Jan Kanthak (Suwerenna Polska).

W piątek miejsce miało spotkanie nowego marszałka Sejmu Szymona Hołowni i prezydenta Andrzeja Dudy. - Pan prezydent zapewnił mnie, że wszystkie czynności, które w związku z tym konstytucja dla niego przewiduje, będzie wykonywał bez żadnej zwłoki i że te procesy będą biegły szybko, sprawnie, z poczuciem odpowiedzialności za państwo i powagi, która należy się tej sytuacji zmiany władzy i rządu - mówił Szymon Hołownia. Szefowa Kancelarii Prezydenta Grażyna Ignaczak-Bandych podkreśliła z kolei, że spotkanie prezydenta i marszałka Sejmu było dobre i przebiegło w życzliwej atmosferze.

"Atmosfera dobra, życzliwa"

Do spotkania odnieśli się na antenie Programu 3 Polskiego Radia. Jak wskazał Łukasz Rzepecki z Kancelarii Prezydenta, "spotkanie na prośbę marszałka Szymona Hołowni odbyło się w atmosferze bardzo dobrej, życzliwej". - Drzwi pałacu prezydenckiego dla wszystkich parlamentarzystów były, są i zawsze będą otwarte kiedy funkcję głowy państwa pełni pan prezydent Andrzej Duda - zaznaczył.

Marszałek senior Marek Sawicki ocenił, że "spotkały się dwie głowy, pierwsza z drugą i kurtuazyjnie mogli rozmawiać 20 minut czy pół godziny, a rozmawiali półtorej godziny". - W mojej ocenie rozmawiali o Polsce i o wzajemnych relacjach i parlamentu i pana prezydenta na najbliższy czas. Gdyby nie mieli o czym rozmawiać, to tak jak powiedziałem - skróciliby to. Patrzę na to z nadzieją - podkreślił.

Najczęściej czytane

Odnosząc się do relacji głowy państwa z nowowybranym marszałkiem Sejmu, Marcin Kulasek z Lewicy powiedział, że "ja to widzę w ciemnych barwach niestety". - Pan prezydent już na pierwszym posiedzeniu Sejmu mówił, że będzie wetował, że będzie utrudniał. Mimo, że podobno atmosfera na spotkaniu prezydenta z marszałkiem była lepsza, to ja niestety nie wierzę w te rzeczy - zaznaczył.

Do wspomnianego pierwszego posiedzenia Sejmu i wypowiedzi prezydenta nawiązał Grzegorz Schetyna. Jak wskazał, "uważam, że prezydent szuka i będzie szukał nowej konstrukcji relacji z obecną większością parlamentarną - sejmową i senacką". - To były dwa różne wystąpienia. Rzeczywiście bardzo twarde w Sejmie, takie nieotwierające. W Senacie było jednak zupełnie inaczej. Był sygnał otwartości na budowanie czy szansy na nowe relacje. Spotkanie z Hołownią też daje nadzieję na to, że jest możliwa normalna, dobra współpraca - podkreślił.

"Do tanga trzeba dwojga"

Jarosław Sellin z PiS także odniósł się to wystąpienia Andrzeja Dudy w Sejmie zaznaczając, że "prezydent podczas orędzia na pierwszym posiedzeniu Sejmu powiedział, że czuje się depozytariuszem dorobku ostatnich 8 lat". - Wyraźnie, twardo i odważnie zaznaczył, że nie pozwoli na rozmontowanie ten dorobku. Jestem mu za to wdzięczny - powiedział.

Poseł Suwerennej Polski Jan Kanthak wskazując na relacje Duda-Hołownia podkreślił, że "do tanga trzeba dwojga". - Ze strony Andrzeja Dudy jest duża otwartość i zrozumienie dla demokracji - dodał. Zaznaczył także, że "raz się wygrywa, raz się przegrywa i o to chodzi, aby szanować werdykty wyborcze. Tego obecnej opozycji od początku brakowało".


Posłuchaj

52:22
Politycy o spotkaniu Andrzeja Dudy z Szymonem Hołownią (Trójka/Śniadanie w Trójce)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Audycja: Śniadanie w Trójce

ProwadzącyBeata Michniewicz

Goście: Łukasz Rzepecki (Kancelaria Prezydenta), Jarosław Sellin (Prawo i Sprawiedliwość), Grzegorz Schetyna (Koalicja Obywatelska), Marek Sawicki (Koalicja Polska), Marcin Kulasek (Nowa Lewica), Jan Kanthak (Suwerenna Polska)

Data emisji: 18.11.2023

Godzina emisji: 9.05


IAR/jb

Polecane