Futbol w czasach wojny. Reportaż "Z miłości do piłki" Urszuli Żółtowskiej [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Futbol w czasach wojny. Reportaż "Z miłości do piłki" Urszuli Żółtowskiej [POSŁUCHAJ]
Drużyna piłkarska klubu sportowego Polonia Warszawa, zdjęcie wykonano 9 grudnia 1924 rokuFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

95-letni Juliusz Kulesza, pseudonim "Julek", jest najstarszym kibicem warszawskiej Polonii, a także autorem książki "Zakazane gole. Futbol w okupowanej Warszawie", dedykowanej Olgierdowi Budrewiczowi. – On był w czasie okupacji popularnym piłkarzem na Żoliborzu. Kapitanem najlepszej drużyny piłkarskiej na Żoliborzu, Promyka – wspomina bohater reportażu, najwierniejszy kibic Polonii Warszawa. 

  • Juliusz Kulesza, jedyny taki kibic piłkarski w Polsce.
  • Polonia Warszawa – najstarszy klub piłkarski w Warszawie. 
  • Zmieniający się świat i niezmienne emocje kibica. 

– Idziemy do chyba, nie chcę użyć słowa "legendarnego", ale chyba najstarszego kibica piłkarskiego w Polsce. Pan Juliusz jest też na pewno najwierniejszym kibicem jednego klubu, bo chyba nie ma w Polsce [innego - przyp. red.] człowieka, który 85 lat kibicuje Polonii Warszawa, czyli Czarnym Koszulom, tak długo i wiernie – podkreśla rozmówca Urszuli Żółtowskiej. 

Historia Polonii Warszawa – historia polskiego futbolu

Polonia Warszawa to najstarszy klub piłkarski w Warszawie, który działa nieprzerwanie od 1911 roku i jest m.in. współzałożycielem Polskiego Związku Piłki Nożnej. To właśnie Czarne Koszule były pierwszym mistrzem Polski po zakończeniu II wojny światowej w 1946 roku. Piłkarze ponownie sięgnęli po to trofeum w 2000 roku. Od ponad stu lat grają na legendarnym stadionie przy ul. Konwiktorskiej 6, który był świadkiem przełomowych wydarzeń w polskiej historii i miejscem walk podczas Powstania Warszawskiego.

 Czytaj także:


95-letni Juliusz Kulesza, pseudonim "Julek", jest nie tylko kibicem Czarnych Koszul, ale też powstańcem warszawskim i świadkiem, jak w czasie okupacji piłka nożna zeszła do podziemia, w czasie kiedy zamknięte były szkoły, odbywały się łapanki i narastał terror. Niemieckie zakazy obejmowały wszystkie dziedziny życia, łącznie z uprawianiem sportu. Dzięki młodym zapaleńcom i zakonspirowanemu Związkowi Piłki Nożnej organizowane były jednak mecze ligowe. O tym ciekawym i mało znanym fakcie z okresu okupacji pan Juliusz opowiada w swojej książce. 

Piłkarska rywalizacja w czasach okupacji

Książkę pt. "Zakazane gole. Futbol w okupowanej Warszawie" autor dedykował Olgierdowi Budrewiczowi – w okresie okupacji kapitanowi jednej z żoliborskich drużyn piłki nożnej, a po wojnie pisarzowi i podróżnikowi. – On był w czasie okupacji popularnym piłkarzem na Żoliborzu. Kapitanem najlepszej drużyny piłkarskiej na Żoliborzu, Promyka – wspomina. 


Posłuchaj

28:53
"Z miłości do piłki" - Urszula Żółtowska (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Niezwykły życiorys i niezwykły człowiek. Piłka nożna jest miłością jego życia. Pan Juliusz chciałby dożyć chwili, w której Polonia Warszawa ponownie zdobędzie mistrzostwo Polski…

***

Tytuł reportażu: "Z miłości do piłki"
Autorka reportażu: 
Urszula Żółtowska
Data emisji: 
20.11.2023
Godzina emisji: 
22.18

gs


Polecane