Sztuczna inteligencja ożywiła głos Edith Piaf. Piosenkarka "przemówi" w swojej filmowej biografii

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Sztuczna inteligencja ożywiła głos Edith Piaf. Piosenkarka "przemówi" w swojej filmowej biografii
Sztuczna inteligencja (AI) odtworzyła głos Edith Piaf, która "przemówi" w animowanym filmie biograficznym.Foto: Bridgeman Images – RDA / Forum

Sztuczna inteligencja odtworzyła charakterystyczny głos Edith Piaf. Zostanie on wykorzystany w animowanej produkcji poświęconej biografii słynnej francuskiej piosenkarki. Nie wszyscy są tym zachwyceni.

  • Odtwarzanie głosów znanych ludzi przy pomocy sztucznej inteligencji (AI) jest praktykowane od 10 lat.
  • Dyskusja nad "odtwarzaniem" postaci i ich głosów przez AI trwa już od pewnego czasu. Są artyści, którzy się cieszą, że dzięki temu będą "nieśmiertelni", inni nie zgadzają się na takie praktyki.
  • - To nie jest nic nadzwyczajnego. Przyszłością jest to, że będziemy mogli z gwiazdami porozmawiać - mówi ekspert.

Świat cyfrowy i naturalny będą koegzystować

Fakt odtworzenia głosu legendarnej piosenkarki francuskiej nie zdziwił Krzysztofa Noworyty ze studia Juice: - To nie jest nic nowego, to jest już praktykowane od dekady. To jest tylko kolejny drobny kroczek w tej wielkiej rewolucji, która dzieje się na naszych oczach. Przyszłością będzie możliwość porozmawiania z Edith Piaf, Elvisem Presleyem, Nelsonem Mandelą, a może też bohaterami naszej historii - tłumaczy. - W grę wchodzi nie tylko głos, ale i wizerunek, cała głęboka tożsamość danej osoby. I to jest przyszłość dla kultury, edukacji i rozrywki - stwierdza.

- Nie jest tak, że świat zmierza do całkowitej cyfryzacji. Wahadło wychyla się w kierunku cyfry, ale przez to będzie jeszcze większy głód naturalności, realności. Więc te światy będą ze sobą koegzystować - przekonuje.

Sztuczna inteligencja nigdy nie zastąpi prawdziwych emocji

- Z mieszanymi uczuciami przyjęłam informację, że sztuczna inteligencja sprawi, że Edith Piaf będzie mogła kreować samą siebie. Sztuczna inteligencja nigdy nie zastąpi prawdziwych emocji - powiedziała Izabela Żukowska, pisarka i dziennikarka radiowej Jedynki. - Myślę, że żaden autor nie byłby zachwycony, gdyby to, co kreował na scenie czy poza nią, mogłoby być odtwarzane wielokrotnie i w tak bezduszny sposób wykorzystywane i multiplikowane. Bo to jest nie powstawanie nowego dzieła, tylko multiplikacja, kompilowanie i powielanie tego, co już zostało zrobione - dodaje.

Przeczytaj także:


Posłuchaj

4:01
Animowana Edith Piaf "przemówi" własnym głosem w filmie (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

 ***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Autorka materiału reporterskiego: Małgorzata Wosiek
Data emisji: 16.11.2023
Godzina emisji: 14.39

pr

Polecane