Roboty przyszłości i ich fizyczne uwarunkowania. Czy czeka nas rewolucja?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Roboty przyszłości i ich fizyczne uwarunkowania. Czy czeka nas rewolucja?
Roboty coraz śmielej wkraczają w aspekty życia ludzi, a już w niedalekiej przyszłości mają pomagać nam w codziennych, rutynowych czynnościach. By tak się stało, potrzebne są szczegółowe badania i przystosowanie urządzeń do panujących uwarunkowań.. Foto: Shutterstock

W przyszłości roboty humanoidalne będą pomagać nam w codziennych, rutynowych czynnościach. Aby urzeczywistnić takie plany, należy poprawić ich sprawność nie tylko manualną, ale również inteligencję. Jak będą działały roboty przyszłości i co to oznacza dla człowieka? - Szczegóły zdradził w Programie 3 Polskiego Radia doktor Krzysztof Walas, z innowacyjnego zespołu badawczego powstałego przy Narodowym Centrum Badań i Rozwoju.

  • Roboty coraz śmielej wkraczają w różne aspekty życia. Najbardziej znana jest Sofia, która została obdarzona sztuczną inteligencją, po to, by dostosowywać się do ludzkich zachowań.
  • Sofia udzieliła wielu wywiadów, a w 2017 roku została nawet obywatelką Arabii Saudyjskiej.
  • Z kolei robot Aida jest artystką - wystąpiła w Izbie Lordów, co jest wydarzeniem bez precedensu.
  • Naukowcy zapowiadają, że roboty przyszłości będą mogły wchodzić w interakcje z otoczeniem, bez szkody dla człowieka. - Właśnie nad takim rozwiązaniem i rozszerzeniem AI pracują inżynierowie w powstałym ośrodku Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. 

Naukowcy z zespołu doktora Krzysztofa Walasa pracują nad rozszerzeniem AI tak, by roboty przyszłości mogły wchodzić w interakcje z otoczeniem i robić to bez szkody dla człowieka. - Chociaż roboty potrafią chodzić, skakać czy wykonywać salta w tył, czynności te są wykonywane głównie na stabilnym podłożu. Dążymy jednak do tego, aby roboty mogły wykonywać te zadania na różnych powierzchniach, wykorzystując kontakt całego ciała, a nie tylko stóp - wyjaśniał lider zespołu. 

Czytaj także:

Sprawność manualna i inteligencja robotów

- W naszych badaniach chcemy rzucić wyzwanie obecnemu podejściu, które unika kontaktu z otoczeniem, oraz wykorzystywać wzrok i dotyk do percepcji i działania - tłumaczy Krzysztof Walas. Jak wyjaśnił, w pierwszej fazie badań zespół nie będzie samodzielnie budować robotów. Naukowcy będą korzystać z gotowych modeli i to na nich rozwijać algorytmy. Na dalszych etapach prac zespołu powstaną dodatkowe komponenty fizyczne robotów przy wykorzystaniu druku 3D. Pozwoli to na prototypowanie rozwiązań związanych np. z chwytaniem bądź tworzenie nowych stóp dla robotów kroczących.

Ameca Humanoid Robot AI Platform/ Engineered Arts

Posłuchaj

6:23
Roboty przyszłości i ich fizyczne uwarunkowania. Czy czeka nas rewolucja? (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Tomasz Miara
Gość: dr inż. Krzysztof Walas (innowacyjny zespół badawczy powstały przy Narodowym Centrum Badań i Rozwoju)
Data emisji: 16.11.2023
Godzina emisji: 11.13

NCBR/zc

Polecane