Prof. Grabowska: nie da się w świetle prawa "wymieść" członków KRS czy Sądu Najwyższego

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Prof. Grabowska: nie da się w świetle prawa "wymieść" członków KRS czy Sądu Najwyższego
Prof. Grabowska: nie da się w świetle prawa "wymieść" członków KRS czy Sądu NajwyższegoFoto: Salivanchuk Semen/Shutterstock

- Wszystkie zabiegi zmierzające do pójścia drogą na skróty i pałanie chęcią rewanżu, aby wymieść członków KRS czy Sądu Najwyższego, nie służą naprawie danej instytucji - powiedziała w Programie 3 Polskiego Radia prof. Genowefa Grabowska.

Kamila Gasiuk-Pihowicz(KO), Robert Kropiwnicki (KO), Tomasz Zimoch (Polska 2050) i Anna Maria Żukowska (Lewica) - zostali we wtorek po południu wybrani przez Sejm do Krajowej Rady Sądownictwa. Sejm odrzucił cztery kandydatury zgłoszone przez PiS, byli to: Marek Ast, Bartosz Kownacki, Kazimierz Smoliński i Arkadiusz Mularczyk; wszyscy czterej zasiadali dotąd w KRS z ramienia Sejmu.

Prof. Genowefa Grabowska, konstytucjonalistka, przyznała w Programie 3 Polskiego Radia, że to "Konstytucja określa skład KRS - 4 członków wybiera Sejm, 2 Senat, reszta jest powoływana w innym trybie". - W poprzedniej kadencji bez powodu był jej skład kwestionowany, niesłusznie zarzucano upolitycznienie, a to Konstytucja nakazuje, żeby zasiedli tam czterej członkowie parlamentu - powiedziała.

"Sędziowie nie są od pisania ustaw"

Zdaniem gościa Polskiego Radia "wszystkie zabiegi zmierzające do pójścia drogą na skróty i pałanie chęcią rewanżu, aby wymieść członków KRS czy Sądu Najwyższego, nie służą naprawie danej instytucji". - Padają groźby o rozliczaniu, ale tego nie da się zrobić w świetle prawa, a wszystkie próby podważania statusu sędziego są niezgodne z prawem - mówiła.

Prof. Grabowska odniosła się również do napisanych przez sędziów z Iustitii projektów ustaw ws. naprawy sądów. - Sędziowie nie są od pisania ustaw, zwłaszcza we własnej sprawie. Zupełnie stracili poczucie zdrowego rozsądku, tak nie wolno. Chcą pokazać, że będą władać całym środowiskiem - dodała.

Czytaj więcej:

Posłuchaj

9:13
Prof. Grabowska: nie da się w świetle prawa "wymieść" członków KRS czy Sądu Najwyższego (Trójkowy komentarz dnia)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Trójkowy komentarz dnia
Prowadzi: Karol Gnat
Gość: prof. Genowefa Grabowska
Data emisji: 15.11.2023
Godzina emisji: 17.45

dn

Polecane