PiS bez wicemarszałka Sejmu. Dr Żukowski: to psucie dobrych obyczajów przez obecną większość

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
PiS bez wicemarszałka Sejmu. Dr Żukowski: to psucie dobrych obyczajów przez obecną większość
PiS nie ma swojego reprezentanta w prezydium Sejmu Foto: PAP / Paweł Supernak

– Z całą pewnością jest to psucie dobrych obyczajów przez obecną większość, która wyłoniła marszałka Hołownię. W trakcie debaty słusznie zauważono, że przecież nie zgłoszono żadnych zarzutów formalnych w stosunku do pani Witek – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia politolog dr Tomasz Żukowski.  

Prawo i Sprawiedliwość, największy klub w Sejmie, nie ma swojego przedstawiciela w prezydium tej izby. Podczas poniedziałkowego głosowania Elżbieta Witek jako jedyna kandydatka na wicemarszałka nie uzyskała bezwzględnej większości głosów.

– Z całą pewnością jest to psucie dobrych obyczajów przez obecną większość, która wyłoniła marszałka Hołownię. W trakcie debaty słusznie zauważono, że przecież nie zgłoszono żadnych zarzutów formalnych w stosunku do pani Witek – powiedział dr Tomasz Żukowski.

"Bardzo zła praktyka"

– Również w ubiegłej kadencji, kiedy była marszałkiem, nikt ani razu nie wnioskował o jej odwołanie. A zatem tu chodzi na pewno o to, żeby narzucić czy pokazać opozycji, że koalicja jest w stanie blokować jej inicjatywy, jej kandydatów – dodał politolog.

Jego zdaniem pozostawienie PiS bez wicemarszałka Sejmu "jest z perspektywy dojrzałego parlamentaryzmu bardzo złą praktyką". 

W wieczornym głosowaniu posłowie wybierali wicemarszałków spośród sześciu kandydatur.

Konfederacja rekomendowała Krzysztofa Bosaka, Lewica – Włodzimierza Czarzastego, Koalicja Obywatelska – Dorotę Niedzielę i Monikę Wielichowską, Trzecia Droga – Piotra Zgorzelskiego.

Najczęściej czytane

Posłuchaj

8:54
Dr Tomasz Żukowski o wyborach do prezydium Sejmu (Trójkowy komentarz dnia)
+
Dodaj do playlisty
+
 

***

Tytuł audycji: Trójkowy komentarz dnia
Prowadzi: Magdalena Drohomirecka
Gość: dr Tomasz Żukowski (politolog, UW)
Data emisji: 13.11.2023
Godzina emisji: 17.45

Polecane