Misja utworzenia nowego rządu. Schreiber: chcemy pokazać, że jest alternatywa wobec propozycji Tuska

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

Przewodniczący Stałego Komitetu Rady Ministrów Łukasz Schreiber powiedział, że powierzenie misji tworzenia rządu Mateuszowi Morawieckiemu ma duże znaczenie dla Polski i Polaków. Gość Programu 3 Polskiego Radia zastrzegł, że wyborcy Prawa i Sprawiedliwości oczekują tego od obozu Zjednoczonej Prawicy i nie może być mowy o rezygnacji z tego obowiązku.

Prezydent przekazał w orędziu, które wygłosił w poniedziałkowy wieczór, że misję sformowania nowego rządu w pierwszej kolejności otrzyma premier Mateusz Morawiecki. - Tym samym zdecydowałem o kontynuowaniu dobrej tradycji parlamentarnej, zgodnie z którą to zwycięskie ugrupowanie jako pierwsze otrzymuje szansę utworzenia rządu - powiedział Andrzej Duda.

Jak wskazał Łukasz Schreiber, "pan premier Mateusz Morawiecki podjął się misji tworzenia rządu w sytuacji, która jest oczywiście niełatwa". - W sytuacji, w której oczywiście nie jest faworytem do tego, żeby to się powiodło - ocenił.

"Istnieje alternatywa wobec propozycji Tuska"

W opinii przewodniczącego Stałego Komitetu Rady Ministrów misja tworzenia rządu przez premiera Mateusza Morawieckiego "jest ważna i potrzebna". - Po pierwsze dlatego, żeby pokazać wszystkim, że istnieje alternatywa wobec tej lewicowej propozycji Donalda Tuska - zaznaczył.

- Po drugie dlatego, że jesteśmy w sytuacji, w której ważą się losy przyszłości i suwerenności Polski. Mamy na stole nie tylko pakt migracyjny, ale mamy również projekt federalizacji Europy, który nas pozbawia prawa weta, który nas wystawia pod dyktando Niemiec i Francji - wskazał Łukasz Schreiber. 

Jak dodał, "gabinet cieni czy coś na kształt tego jest prawdopodobnym scenariuszem, ale tylko wtedy, gdy misja premiera Mateusza Morawieckiego się nie powiedzie". 

Posłuchaj

15:42
Łukasz Schreiber gościem Programu 3 Polskiego Radia ("Salon polityczny Trójki")
+
Dodaj do playlisty
+

W poniedziałek zostaną zainaugurowane prace parlamentu nowej kadencji. W południe rozpocznie się pierwsze posiedzenie Sejmu, a o 16 - Senatu. Posłowie i senatorowie złożą ślubowania. Zostaną też wybrane prezydia obu izb.

Zgodnie z konstytucją oraz regulaminem Sejmu na pierwszym posiedzeniu nowo wybranej izby premier Mateusz Morawiecki złoży dymisję swojego rządu.

Czytaj więcej:

***

Audycja: Salon polityczny Trójki
Prowadzący: Karol Gnat
Gość: Łukasz Schreiber (przewodniczący Stałego Komitetu Rady Ministrów)
Data emisji: 13.11.2023
Godzina emisji: 8.45

IAR/nt/gs

Polecane