Ruszył 31. Festiwal EnergaCAMERIMAGE. Projekcje, nagrody, wybitni goście. Posłuchaj relacji!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Ruszył 31. Festiwal EnergaCAMERIMAGE. Projekcje, nagrody, wybitni goście. Posłuchaj relacji!
Paweł Turski i Ryszard Jaźwiński w studiu Trójki na Cameraimage, fot. Polskie RadioFoto: Polskie Radio

– Wydaje mi się, że wszystkie najważniejsze filmy tego roku, będą u nas pokazane. Rozpoczęliśmy festiwal 11 listopada w sobotę, kończymy w kolejną sobotę 18 listopada w Toruniu – mówił Kazimierz Suwała, dyrektor Europejskiego Centrum EnergaCAMERIMAGE. Na festiwal przyjechali m.in. Willem Dafoe, Adam Driver, John Kilik, Peter Biziou.

  • Adam Driver w Toruniu odebrał Nagrodę Specjalną EnergaCAMERIMAGE dla Aktora.
  • EnergaCAMERIMAGE w Toruniu. Co, gdzie, kiedy?
  • Relacje i streamingi ze spotkań z artystami i seminariów. Jak uczestniczyć zdalnie w EnergaCAMERIMAGE?

Przez najbliższy tydzień, w Toruniu, na kinomanów z Polski i nie tylko czekać będzie wiele atrakcji. Ceremonii otwarcia i pierwszego dnia festiwalu towarzyszyło wiele akcentów odnoszących się do Święta Niepodległości.

Adam Driver o Oscarze. "Nikt nie zastanawia się na planie, czy będą nagrody"

Okolicznościowe przypinki z polskimi barwami narodowymi mieli także zaproszeni goście w tym Adam Driver, który odbierał Nagrodę Specjalną dla Aktora. Laureat pokazał w Toruniu swój najnowszy film "Ferrari", który bierze udział w konkursie głównym. Obraz po raz pierwszy był pokazany na festiwalu filmowym w Wenecji. Czy rola w tym obrazie zostanie doceniona przez Amerykańską Akademię Filmową? – Nie mam nad to wpływu. Jeśli tak się stanie, to świetnie. Jeśli nie to będzie jak będzie. Nikt nie robi takiego filmu jak "Ferrari" z myślą o tym, czy będą nagrody. Jedyne, o czym myśli, to jak nie zmarnować możliwości opowiedzenia o kulturze, która nie jest moją. Czy będzie potem Oscar, czy nie, to jest zupełnie poza moją kontrolą – mówi aktor, określany najwybitniejszym w swoim pokoleniu. Polska premiera filmu "Ferrari" odbędzie się dopiero pod koniec roku, 29 grudnia. 

FERRARI | ZWIASTUN PL | W kinach od 29 grudnia/Monolith Films

– Wydaje mi się, że wszystkie najważniejsze filmy tego roku, będą u nas pokazane. Rozpoczęliśmy festiwal 11 listopada w sobotę, kończymy w kolejną sobotę 18 listopada w Toruniu. Główna sala pokazów to CKK Jordanki, dodatkowo cztery sale projekcyjne w Cinema City. Tam mamy inne konkursy,  pokazy specjalne i retrospektywy. W Teatrze Horzycy w tym roku po raz kolejny znajduje się nasze centrum filmów dokumentalnych, zarówno konkursu długometrażowego, krótkometrażowego, jak i pokazów specjalnych dokumentalnych. Bardzo serdecznie wszystkich Państwa zapraszam – mówił Kazimierz Suwała, dyrektor Europejskiego Centrum EnergaCAMERIMAGE. 


Posłuchaj

6:22
Ryszył festiwal EnergaCAMERIMAGE. Co, gdzie, kiedy? (Trzymaj z Trójką)
+
Dodaj do playlisty
+

 

– Na sali są: Willem Dafoe, Adam Driver, John Kilik, Peter Biziou, fantastyczni artyści, a my spędzamy ten czas ze Słuchami Trójki, podglądając, co dzieje się internecie. Można zobaczyć galę otwarcia 31. edycji festiwalu EnergaCAMERIMAGE i nie być wcale w Toruniu. Zachęcamy do obserwowania naszej strony. Nie tylko gala będzie transmitowana. Staramy się streamować tam wiele spotkań po filmach, również część seminariów – wylicza Roman Tondel, zastępca dyrektora Europejskiego Centrum EnergaCAMERIMAGE. 

Posłuchaj

6:23
Wyjątkowi goście festiwalu EnergaCAMERIMAGE i powstająca siedziba (Trzymaj z Trójką)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Rozmówca Ryszarda Jaźwińskiego opowiadał m.in. o powstaniu siedziby Europejskiego Centrum EnergaCAMERIMAGE. 


Program 3 Polskiego Radia na Festiwalu EnergaCAMERIMAGE

Program 3 Polskiego Radia, patron medialny Międzynawowego Festiwalu Filmowego EnergaCAMERIMAGE na bieżąco relacjonuje wydarzenia z Torunia. W dniach 11-18 listopada Ryszard Jaźwiński i Paweł Turski zapraszają na specjalne wydania audycji, relacje oraz ciekawe rozmowy z wydarzenia poświęconego sztuce autorów zdjęć filmowych.  


Posłuchaj
03:44 _PR3 (mp3) 2023_11_11-16-45-30 Torun relacja 3.mp3 Relacja Pawła Turskiego z gali otwarcia 31. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego EnergaCAMERIMAGE (Trzymaj z Trójką) 
 

 Przeczytaj także:

Radiowa Trójka jest obecna na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym EnergaCAMERIMAGE. W Toruniu odbędą się spotkania z operatorami filmowymi, projekcje filmowe, pokazy, premiery, warsztaty i seminaria, które poprowadzą uznani operatorzy i reżyserzy z całego świata. Do Torunia przyjechali  światowej sławy twórcy filmowi, gdzie wielu z nich znajdzie się w składach jurorskich sekcji konkursowych i nagrodzi najlepsze zdjęcia filmowe. Swoje produkcje twórcy mogli zgłaszać do 8 konkursów: Konkursu Głównego, Konkursu Filmów Polskich, Konkursu Etiud Studenckich Szkół Filmowych i Artystycznych, Konkursu Filmów Dokumentalnych, Konkursu Debiutów, Konkursu Seriali Telewizyjnych, Konkursu Wideoklipów oraz Konkursu Spotów Reklamowych "Fundusze Europejskie w kadrze".


Program 3 Polskiego Radia, patron medialny Międzynawowego Festiwalu Filmowego EnergaCAMERIMAGE, będzie na bieżąco relacjonował wydarzenia z Torunia Program 3 Polskiego Radia, patron medialny Międzynawowego Festiwalu Filmowego EnergaCAMERIMAGE, będzie na bieżąco relacjonował wydarzenia z Torunia

***

Audycja: Trzymaj z Trójką
Prowadzący: Witold Lazar
Relacje: Ryszard JaźwińskiPaweł Turski
Data emisji: 11.11.2023
Godzina emisji: 16.45, 17.28, 18.15

gs

Polecane