Peter Zaitlinger i Werner Herzog z nagrodą specjalną dla duetu autor zdjęć – reżyser na EnergaCAMERIMAGE!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Peter Zaitlinger i Werner Herzog z nagrodą specjalną dla duetu autor zdjęć – reżyser na EnergaCAMERIMAGE!
Podczas 31. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego EnergaCAMERIMAGE Werner Herzog (na zdjęciu) oraz Peter Zaitlinger odbiorą nagrodę specjalną dla duetu reżyser – autor zdjęć Foto: PAP/EPA

Już w sobotę, 11 listopada, rusza 31. Międzynarodowy Festiwal Filmowy EnergaCAMERIMAGE, najważniejsza na świecie impreza filmowa poświęcona operatorom filmowym, ale także jeden z najbardziej rozpoznawalnych festiwali filmowych. Znane są też nazwiska laureatów, ale jedynie tych, którzy w Toruniu odbiorą prestiżowe nagrody honorowe. W tym roku Peter Zaitlinger i Werner Herzog odbiorą nagrodę specjalną dla duetu autor zdjęć – reżyser.

– Bez wątpienia to nagroda szczególna na tym festiwalu, bo właśnie takie duety operatorsko-reżyserskie i ich współpraca są kluczowe dla tego, jak od strony wizualnej wygląda film. A wydaje się, że współpraca między reżyserem a operatorem, autorem zdjęć, to jest sól naszego festiwalu. Dbanie o przeniesienie wizji reżysera na obraz, na zdjęcia, poznanie ich warsztatu będzie z pewnością rzeczą wyjątkową – mówi Roman Tondel, wicedyrektor Europejskiego Centrum CAMERIMAGE. – Zaitlinger i Herzog dołączają do fantastycznego grona twórców, którzy w trakcie naszego festiwalu taką nagrodę odebrali: przypomnę, że wcześniej byli to m.in. Robert Richardson i Quentin Tarantino, Vittorio Storaro i Carlos Saura – wymienia.

Peter Zaitlinger – Werner Herzog: 30 lat współpracy

Peter Zaitlinger ma bardzo bogate portfolio filmów fabularnych i dokumentalnych. I też wyjątkową drogę przeszedł wspólnie z legendarnym twórcą Wernerem Herzogiem. – Panowie współpracują już od połowy lat 90. To 30 lat w trakcie których zrealizowali kilkanaście projektów. I mówimy tutaj zarówno o filmach fabularnych, ale wydaje się, że przede wszystkim filmach dokumentalnych: to w nich przez ostatnie lata specjalizował się Werner Herzog – opowiada rozmówca Ryszarda Jaźwińskiego. – Warto zwrócić uwagę na wspólny projekt obu panów, czyli "Spotkania na krańcach świata". W 2007 roku był to film nominowany do Oscara w kategorii najlepszego pełnometrażowego filmu dokumentalnego – wskazuje.

Peter Zaitlinger – Werner Herzog: spotkania  i retrospektywa twórczości

– Jeżeli nie wydarzy się nic niespodziewanego, to festiwal EnergaCAMERIMAGE będzie okazją do tego, aby spotkać z duetem Peter Zaitlinger – Werner Herzog, dowiedzieć się więcej o tym, w jaki sposób wyglądała ich współpraca, ale także, by spotkać się z ich twórczością – dodaje przypominając, że w trakcie festiwalu odbędzie się retrospektywny przegląd filmów ich autorstwa.

Encounters at the End of the World - OFFICIAL TRAILER/YouTube RLJE Films

Trójka jest patronem 31. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego EnergaCAMERIMAGE, a nasi wysłannicy, Ryszard Jaźwiński i Paweł Turski, codziennie będą relacjonowali to, co się dzieje w Toruniu. Zapraszamy!


Ponadto w audycji m.in.

  • Premiera polska: "Polowanie" w reżyserii Pawła Chmielewskiego, spotkanie z autorem filmu;
  • Spotkanie z aktorem Konradem Elerykiem, zapowiedź premiery czarnej komedii "Horror story" w reżyserii Adriana Panela;
  • Aktualności filmowe.

Posłuchaj

48:34
Reżyser Paweł Chmielewski i aktorka Kamila Kamińska o thrillerze "Polowanie", 11 listopada startuje 31 Międzynarodowy Festiwal Filmowy EnergaCAMERIMAGE (Trójkowo, filmowo)
+
Dodaj do playlisty
+

Posłuchaj

48:20
Konrad Elerykoczarnej czarnej komedii "Horror story", 11 listopada, startuje 31. Międzynarodowy Festiwal Filmowy EnergaCAMERIMAGE cd. (Trójkowo, filmowo)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójkowo, filmowo
Prowadzi: Ryszard Jaźwiński
Data emisji: 10.11.2023
Godziny emisji: 13.06, 14.06

pr

Polecane