Ministerstwo Przemysłu i Technologii Informacyjnych Chin🇨🇳 stawia sobie za cel, aby do 2027 r. humanoidalne roboty „stały się nowym, ważnym motorem wzrostu gospodarczego” w Chinach🇨🇳@b_goralczyk @Piechocinski @wojtek_china @MKalwasinski @lkwarzecha https://t.co/snzdqKFFUI
— Łukasz Kobierski (@LukasKobierski) November 3, 2023
Pekin chce się stać potęgą w tworzeniu robotów humanoidalnych
2023-11-09, 11:11 | aktualizacja 2023-11-09, 11:11
Chiny mają jedną z najsilniejszych na świecie gospodarek. Kraj od lat boryka się jednak z kryzysem demograficznym. Chińskie Ministerstwo Przemysłu i Technologii Informacyjnych ogłosiło, że Pekin chce się stać potęgą w produkcji robotów humanoidalnych. Rządzący zakładają, że w krótkim czasie uda im się prześcignąć przodujących w tej dziedzinie Amerykanów.
- Ministerstwo Przemysłu i Technologii Informacyjnych Chin opublikowało dokument, w którym wzywa do ustanowienia systemu innowacji w dziedzinie robotów humanoidalnych.
- Kraj od lat boryka się z kryzysem demograficznym. Produkcja zaawansowanych forbotów miałabym pomóc łagodzić skutki zbyt niskiej populacji Chin.
- Naukowcy podkreślają, że nadchodzi prawdziwy przełom, a roboty będą "równie innowacyjne co smartfony".
Chińskie Ministerstwo Przemysłu i Technologii Informacyjnych opublikowało dokument, w którym wzywa sektor produkcji do "ustanowienia systemu innowacji w dziedzinie robotów humanoidalnych, dokonania przełomów w kilku kluczowych technologiach i zapewnienia bezpiecznych i skutecznych dostaw kluczowych komponentów".
Chiny liderem w produkcji robotów?
Zmiany mają zostać wdrożone do 2025 roku. – Celem Chin jest rozpoczęcie masowej produkcji robotów do 2025 roku, a do 2027 roku chcą stać się światowym liderem w tej dziedzinie. W dalszej perspektywie roboty mają zastąpić w fabrykach ludzi – podkreśla w swoim materiale Kuba Witkowski. Jak donoszą lokalne media, roboty miałyby poruszać się z prędkością 5 km/h oraz być w stanie udźwignąć ciężar 50 kilogramów. Jak dodają, ich zastosowanie sprowadzałoby się do pracy w niebezpiecznych warunkach.
- Sztuczna inteligencja w transporcie. Czy algorytmy mogą pomóc w pracy?
- Politechnika Lubelska uczy studentów, jak wykorzystać sztuczną inteligencję w biznesie
- Jak AI pomaga naukowcom? Starożytne teksty już nie są sekretem?
Pierwsze regulacje w USA
Warto nadmienić, że prezydent USA Joe Biden wprowadził pod koniec października pierwsze regulacje dotyczące systemów sztucznej inteligencji. Obejmują one wymóg testowania najbardziej zaawansowanych produktów AI w celu zapewnienia, by nie były wykorzystywane do produkcji broni biologicznej lub nuklearnej.
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzą: Piotr Firan, Radosław Nałęcz
Autor materiału reporterskiego: Kuba Witkowski
Data emisji: 9.11.2023
Godzina emisji: 6.18
PAP/zch