Marek Sawicki o umowie koalicyjnej: będzie dosyć ogólnikowa

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

- Z tego co słyszę z mediów, umowa koalicyjna nie będzie miała charakteru obszernego dokumentu. Będzie to umowa dosyć ogólnikowa, może kilkudziesięciostronicowa - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Marek Sawicki z PSL.

Kancelaria Prezydenta poinformowała, że "pierwsze posiedzenie Sejmu Prezydent RP Andrzej Duda zwołał na 13 listopada 2023 r. na godz. 12.00, a pierwsze posiedzenie Senatu - na 13 listopada 2023 r. na godz. 16.00". "Prezydent Andrzej Duda podpisał również postanowienia o wyznaczeniu Marszałków Seniorów Sejmu i Senatu. Na Marszałka Seniora Sejmu RP został wyznaczony poseł Marek Wacław Sawicki, a na Marszałka Seniora Senatu RP - senator Michał Seweryński" - podała Kancelaria Prezydenta.

Umowa koalicyjna

Marek Sawicki powiedział w Programie 3 Polskiego Radia, że jego zdaniem każdy klub powinien mieć swojego marszałka. Jeżeli chodzi o podział stanowisk w Sejmie w koalicji partii opozycyjnych, to będzie regulowała to umowa między klubami. - Myślę, że temat liczby marszałków Sejmu będzie przedmiotem umowy koalicyjnej. Jeśli jest większość parlamentarna, która umawia się na kształtowanie prezydium Sejmu, ma do tego prawo - powiedział.

- Pamiętam mało kadencji, gdzie był ciągle jeden marszałek. Taka sytuacja miała miejsce chyba tylko w ostatniej kadencji. W pozostałych kadencjach marszałkowie zmieniali się - dodał.

Gość Polskiego Radia powiedział również, że ustalenia między klubami obecnej opozycji będą miały charakter ogólnikowy. - Z tego co słyszę z mediów, umowa koalicyjna nie będzie miała charakteru obszernego dokumentu. Będzie to umowa dosyć ogólnikowa, może kilkudziesięciostronicowa. Nie wpisuje się w niej szczegółów programowych, bo one wiążą strony - powiedział Marek Sawicki.

Najczęściej czytane

Posłuchaj

15:06
Marek Sawicki m.in. o umowie koalicyjnej (Salon Polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Audycja: Salon polityczny Trójki
Prowadzący: Beata Michniewicz
Gość: Marek Sawicki (PSL)
Data emisji: 9.11.2023
Godzina emisji: 8.45

dz

Polecane