Kingsajz dla każdego, czyli już niedługo startuje XVIII Festiwal Warszawski Niewinni Czarodzieje

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Kingsajz dla każdego, czyli już niedługo startuje XVIII Festiwal Warszawski Niewinni Czarodzieje
XVIII Festiwal Warszawski Niewinni Czarodzieje odbędzie się w dniach 16-30 listopada. Tegoroczna edycja odbędzie się pod hasłem "Kingsajz dla każdego", które jest jasnym nawiązaniem do kultowego filmu Juliusza Machulskiego.Foto: PAP/Andrzej Lange

Festiwal Warszawski Niewinni Czarodzieje jak sama nazwa wskazuje poświęcony jest stolicy – w wielu jej aspektach. Tegoroczna edycja, już 18., odbędzie się pod hasłem "Kingsajz dla każdego", które jest jasnym nawiązaniem do kultowego filmu Juliusza Machulskiego. Skąd taki pomysł i do czego on prowadzi, w rozmowie z Katarzyną Cygler zdradza pomysłodawca festiwalu, dr Dariusz Gawin.

  • XVIII Festiwal Warszawski Niewinni Czarodzieje będzie trwał od 16 do 30 listopada. Szczegółowe kalendarium można znaleźć na stronie internetowej Muzeum Powstania Warszawskiego oraz w mediach społecznościowych.
  • W ciągu dwóch tygodni trwania tegorocznej edycji Festiwalu Warszawskiego Niewinni Czarodzieje będzie można się zarówno pobawić, jak i wziąć udział w poważnej dyskusji.
  • - Na festiwalu proponujemy sentymentalną podróż w przeszłość, ale także szukamy tematu, który da nam szansę porozmawiać o współczesnej Warszawie, warszawskości, warszawskiej tożsamości – mówi dr Dariusz Gawin, pomysłodawca Festiwalu Warszawskiego Niewinni Czarodzieje.

"Kingsajz": punkt wyjścia do rozmów

– Zawsze na festiwalu proponujemy sentymentalną podróż w przeszłość, ale jednocześnie także szukamy tematu, który będzie mógł dać nam szansę porozmawiać o współczesnej Warszawie, warszawskości, warszawskiej tożsamości. I Kingsajz jest bardzo dobrym punktem wyjścia – mówi dr Dariusz Gawin, pomysłodawca festiwalu, a zarazem zastępca dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego. – To jest kultowy film Juliusza Machulskiego: rok 1988, koniec PRL-u, Szuflandia, dla mnie i moich rówieśników sentymentalna podróż do czasów młodości lub dzieciństwa. Z drugiej strony punkt wyjścia do rozmów o tym, co się dzisiaj dzieje, o kulturze, o społeczeństwie – wskazuje.

"Kingsajz": marzenie o lepszym świecie

– Kingsajz jest też pojęciem umownym: to takie marzenie o świecie tych normalnych, prawdziwych ludzi, którzy żyją w świecie obfitości. Sam Juliusz Machulski mówił, że w czasach, kiedy kręcono "Kingsajz", był to film o "ucieczce do normalności", którą był świat obfitości na Zachodzie. My dzisiaj to już mamy – opowiada rozmówca Katarzyny Cygler. – Ale w każdych czasach są ludzie, którzy myślą, że żyją w Szuflandii i tęsknią za Kingsajzem. A on może być na wyciągnięcie ręki, a może być daleko… To jest marzenie o świecie, który jest lepszy, bogatszy, mądrzejszy, bardziej pasjonujący – tłumaczy.


"Kingsajz": zabawa i tajemnice

Podczas dwóch tygodni trwania 18. edycji festiwalu Niewinni Czarodzieje będzie zarówno coś dla zwolenników zabawy, jak i tych, którzy wolą "na poważnie". Pierwsi na pewno będą dobrze się bawili na imprezie "Dancing. I muzyczka gra!" – W tym roku odbędzie się w Pałacu Kultury, który pojawia się w ostatniej scenie filmu. W Sali Marmurowej będzie się można bawić do bardzo dobrej muzyki: pojawią się Majka Jeżowska i Anna Jurksztowicz, które śpiewają piosenki w "Kingsajzie" – zachęca Trójkowy gość. – Z drugiej strony są też dyskusje, np. o warszawskich stereotypach ("Zaszufladkowani" – 16 listopada), o tym, jak zmieniają się stereotypy kobiecości ("Queensajz" – 22 listopada), bo jedną z tajemnic "Kingsajzu" jest to, że w świecie krasnoludków nie ma kobiet – wymienia.

Szczegółowe kalendarium XVIII Festiwalu Warszawskiego Niewinni Czarodzieje można znaleźć na stronie internetowej Muzeum Powstania Warszawskiego oraz w mediach społecznościowych.

Przeczytaj także:


Posłuchaj

4:38
Już niedługo startuje XVIII Festiwal Warszawski Niewinni Czarodzieje (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: dr Dariusz Gawin (pomysłodawca Festiwalu Warszawskiego Niewinni Czarodzieje, zastępca dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego)
Data emisji: 7.11.2023
Godzina emisji: 14.12

pr

Polecane