SS Sołdek – pierwszy statek zbudowany po wojnie w polskiej stoczni obchodzi 75. urodziny

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
SS Sołdek – pierwszy statek zbudowany po wojnie w polskiej stoczni obchodzi 75. urodziny
SS Sołdek, pierwszy statek zbudowany w polskiej stoczni po II wojnie światowej, obchodzi 75. urodzinyFoto: mat. prasowe/NMM

SS Sołdek był pierwszym statkiem całkowicie zbudowanym w powojennej Polsce. Zwodowany 6 listopada 1948 roku, otrzymał nazwisko ówczesnego przodownika pracy i późniejszego posła na sejm Stanisława Sołdka. W ciągu 32 lat służby przewiózł ponad 3,5 mln ton węgla i rudy żelaza.

  • SS Sołdek był prototypem serii 29. rudowęglowców – małych masowców typu B30 budowanych w latach 1949-1954 w Stoczni Gdańskiej. Był napędzany węglem.
  • SS to skrót oznaczający angielskie określenie "steam ship" (parowiec) bądź "screw steamer" (statek parowy napędzany śrubą).
  • W ciągu 32 lat SS Sołdek przewiózł ponad 3,5 mln ton węgla i rudy żelaza. Został wycofany ze służby 30 grudnia 1980 roku.

SS Sołdek: nazwa od nazwiska przodownika pracy

6 listopada 1948 roku odbyło się uroczyste, nagłośnione przez komunistyczną propagandę, wodowanie statku SS Sołdek. Była to pierwsza po II wojnie światowej jednostka całkowicie wybudowana w polskiej stoczni. Swoją nazwę zawdzięcza Stanisławowi Sołdkowi: ówczesnemu przodownikowi pracy ze Stoczni Gdańskiej. Matką chrzestną statku była jego żona, Helena. Stanisław Sołdek w późniejszych latach został posłem na Sejm (1952-1956) z ramienia PZPR, a uzupełnieniu wykształcenia, od 1963 roku dyrektorem Stoczni Wisła.

SS Sołdek muzeum po 32. latach służby

Statek nie był dużą jednostką: miał 87 metrów długości, 12,5 m szerokości, a w ciągu 32 lat służby odbył blisko 1500 rejsów (dokładnie: 1479) przewożąc ponad 3,5 mln ton węgla i rudy żelaza. – Statek służył głównie do przewodu węgla do Szwecji, a w drodze powrotnej zabierał rudę żelaza – tłumaczy jeden z oprowadzających.

W 1985 roku SS Sołdek został przejęty przez Centralne Muzeum Morskie (obecnie Narodowe Muzeum Morskie) i zacumowany na Motławie u nabrzeża wyspy Ołowianki, na której mieści się główna siedziba muzeum. Odtąd służy jako statek-muzeum.

– Atrakcja jest duża dla naszych dzieciaków, żeby zobaczyć coś takiego – przyznaje jedna z mam zwiedzających statek wraz z całą rodziną. – To było coś, żeby zbudować taki statek w niespełna 560 dni – dodaje jej mąż.

Przeczytaj także


Posłuchaj

4:23
SS Sołdek świętuje 75. urodziny (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Autorka materiału reporterskiego: Anna Rębas
Data emisji: 6.11.2023
Godzina emisji: 14.40

pr

Polecane