Polski autobus autonomiczny – na Śląsku trwają pierwsze testy miejskie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Polski autobus autonomiczny – na Śląsku trwają pierwsze testy miejskie
Pierwszy polski autobus autonomiczny Blees BB-1 przechodzi testy na Śląsku.Foto: Arkadiusz Lawrywianiec / Forum

Kiedy na ulicach polskich miast zobaczymy pierwsze autobusy bez kierowców? Na razie jest to melodia przyszłości, ale przeprowadzone ostatnio w Katowicach testy tego typu pojazdu sprawiły, że taka perspektywa staje się coraz bardziej realna.

  • Autonomiczny minibus powstał dzięki gliwickiemu start-upowi Blees.
  • Pojazd może pomieścić 15 pasażerów i jechać z maksymalną prędkością 25 km/h.
  • Po testach w Katowicach Blees BB-1 wyruszy na drogi kampusu Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

Na przełomie października i listopada w Katowicach przez tydzień trwały testy pierwszego polskiego autobusu autonomicznego. Elektryczny pojazd zbudowany przez firmę Blees jeździł na razie bez pasażerów po rolkostradzie w Dolinie Trzech Stawów. Testy miały dać odpowiedź na pytanie, jak autobus bez kierowcy poradzi sobie w warunkach miejskich, obok innych użytkowników dróg.

Pojazd jest naszpikowany nowoczesną elektroniką – wyposażono go m.in. w radary, kamery oraz moduły GNSS, czyli bardziej precyzyjnej odmiany popularnego GPS-u. Specjalne czujniki analizują też siły, jakie działają na autobus. Wszystkie zebrane informacje trafiają następnie do centralnego komputera, który odpowiada za sterowanie pojazdem.

Uzupełnienie tradycyjnej komunikacji miejskiej

Autonomiczny minibus umożliwia przewiezienie maksymalnie piętnastu osób, dlatego nie jest alternatywą dla tradycyjnych autobusów. Może natomiast pomóc pasażerom dostać się na początkowy przystanek trasy, ponieważ – jak tłumaczy Mikołaj Kwiatkowski z firmy Blees – "często przy gorszej pogodzie decydujemy się na to, żeby jechać jednak własnym samochodem".

Żeby autonomiczne busy na życzenie stały się powszechnie dostępne w polskich miastach, ich operatorzy muszą uzyskać odpowiednie certyfikaty. W tym celu niezbędne są kolejne testy. Zaplanowano już przejazdy po kampusie Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Rozpoczną się one 13 listopada i potrwają do końca roku. Tym razem kursy będą się odbywać z udziałem pasażerów. Politechnika Śląska poszukuje obecnie wolontariuszy do zespołu nadzorującego testy autonomicznego autobusu.

Posłuchaj

2:41
Autobusy bez kierowców – na Śląsku trwają pierwsze testy (Trójkowy punkt techniczny)
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj też: 

***

Tytuł audycji: Trójkowy punkt techniczny
Autor: Paweł Turski
Data emisji: 6.11.2023
Godzina emisji: 11.44

kc

Polecane