Skurkiewicz: koalicja partii opozycyjnych nie jest w stanie się dogadać co do obsady kluczowych stanowisk

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

- Ta opozycja, która dziś mówi, że ma możliwość stworzenia rządu i 248 głosów w Sejmie, składa się z 11 partii. To jest 11 różnych, rozbieżnych bardzo często interesów - ocenił w Programie 3 Polskiego Radia Wojciech Skurkiewicz.

Po przeprowadzeniu konsultacji i głębokim zastanowieniu prezydent Andrzej Duda podjął już ostateczną decyzję o powierzeniu misji tworzenia rządu w tzw. pierwszym kroku - poinformował w mediach społecznościowych szef gabinetu prezydenta Marcin Mastalerek. Dodał, że wieczorem prezydent wygłosi orędzie.

- PiS wygrało wybory parlamentarne, PiS jako partia ma 194 swoich przedstawicieli. Jest to najliczniejsza reprezentacja w Sejmie jednej formacji. Jest rzeczą absolutnie naturalną, że to zwycięska partia powinna desygnować ze swojego grona przedstawiciela - ocenił Wojciech Skurkiewicz. Podkreślił zarazem, że "prezydent w swoich decyzjach jest absolutnie suwerenny".

Nie da się pogodzić

Gość Trójki zwrócił uwagę, że "koalicja partii opozycyjnych nie jest w stanie się wprost dogadać co do obsady kluczowych stanowisk w państwie".

- Ta opozycja, która dziś mówi, że ma możliwość stworzenia rządu i 248 głosów w Sejmie, składa się z 11 partii. To jest 11 różnych, rozbieżnych bardzo często interesów, a najważniejszych stanowisk w państwie, wyłączając głowę państwa, jest raptem trzy: marszałek Senatu, marszałek Sejmu i premier RP - wyliczył.

- Nie da się pogodzić interesów wszystkich partii - ocenił.

Opozycja nie chce wzmacniać Hołowni

Wojciech Skurkiewicz wskazał, że w 2025 roku będą wybory prezydenckie i zapewne wystartuje w nich Szymon Hołownia, na co wskazuje jego "parcie do najważniejszych foteli".

- Jakie stanowisko jest lepsze do startu w wyborach prezydenckich niż marszałek Sejmu? - zapytał retorycznie. - Marszałek Sejmu ma określone możliwości, eksponowane stanowisko, zaplecze - wyjaśnił. 

- Myślę, że pozostali koalicjanci na opozycji doszli do wniosku, że takie wzmocnienie Hołowni nie jest w ich interesie - dodał.

Najczęściej czytane

Posłuchaj

15:12
Wojciech Skurkiewicz o różnicach w obozie opozycji (Salon polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Audycja: "Salon polityczny Trójki"
Prowadzący: Michał Rykowski
GośćWojciech Skurkiewicz (wiceminister obrony narodowej)
Data emisji: 06.11.2023
Godzina emisji: 8.45

fc/gs

Polecane