Jakie jest znaczenie grzybów w przyrodzie? Czy te organizmy pomogą nam zmienić świat?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jakie jest znaczenie grzybów w przyrodzie? Czy te organizmy pomogą nam zmienić świat?
Grzyby w służbie ekologii. O tajemniczym życiu grzybów, tym jak tworzą nasz świat, zmieniają nasz umysł i kształtują przyszłość - wokół książki Maerlin Sheldrake „Strzępki życia” - opowiadała Katarzyna Zegadlo-Gałecka.Foto: Shutterstock

Nie są ani roślinami, ani zwierzętami. Występują dosłownie wszędzie, także w powietrzu i w naszych ciałach. – O tajemniczym życiu grzybów oraz o tym, jak tworzą świat, na podstawie książki "Strzępki życia", w audycji "Zagadkowa niedziela" opowiedziała Katarzyna Zegadlo-Gałecka.

  • Merlin Sheldrake jest biologiem, pisarzem i mówcą. Prowadził badania podziemnych sieci grzybów w lasach tropikalnych w Panamie. Jest też autorem książki pt. "Strzępki życia".
  • Badania Sheldrake'a obejmują biologię grzybów, historię amazońskiej etnobotaniki, a także związek między dźwiękiem a kształtem w systemach rezonansowych.
  • O życiu grzybów oraz dobrodziejstwie, jakie możemy z nich czerpać, w "Zagadkowej niedzieli" opowiedziała Katarzyna Zegadlo-Gałecka.

Grzyby mogą być mikroskopijne, ale należą również do największych poznanych organizmów. To dzięki nim na lądzie powstało życie. Mogą przetrwać bez dodatkowej ochrony w kosmosie i rozwijać się w obecności promieniowania jądrowego. "Tak naprawdę praktycznie całe życie w ten czy inny sposób zależy od grzybów" – podkreśla Maerlin Sheldrake, autor książki pt. "Strzępki życia". Co wiemy o tych nieodkrytych do końca organizmach? 

Po pierwsze: zachwyt nad przyrodą

– Zachwytu możemy się nauczyć od rodziców. Jeśli to oni pokazują nam świat przyrody i to, jaki jest fantastyczny i złożony, my jako dzieci nie mamy innego wyjścia - też pokochamy świat tak, jak dorośli. Dokładnie w ten sam sposób stało się w przypadku autora książki. Jego tata był biologiem i to on zaszczepił w małym Maerlinie pasję do przyrody – opowiadała gość Trójkowej audycji. 

To dzięki grzybom na lądzie powstało życie. Organizmy mogą przetrwać bez dodatkowej ochrony w kosmosie i rozwijać się w obecności promieniowania jądrowego. To dzięki grzybom na lądzie powstało życie. Organizmy mogą przetrwać bez dodatkowej ochrony w kosmosie i rozwijać się w obecności promieniowania jądrowego. / Shutterstock

Czytaj także:

Grzyby a ratowaniem planety

– Wiemy już, że wszystko, co złego zrobiliśmy planecie jako ludzie, można spróbować naprawić. Najlepiej, ucząc się od przyrody. To właśnie grzyby mogą pomoc nam uratować świat. Organizmy te "zjadają" plastik i są w stanie nawet rozłożyć ropę naftową. Grzyby jako pierwsze "zdecydowały się" sprawdzić, czy uda się funkcjonować w redaktorze po katastrofie elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Zasiedliły to miejsce i co ciekawe, żywią się tamtejszą energią tak, jak inne rośliny energią słoneczną – opowiedziała w Programie 3 Polskiego Radia.

Materiały budowlane z... grzybów 

Grzyby są lekko wodoodporne, ognioodporne, mocniejsze niż beton i wytrzymalsze niż drewniane konstrukcje szkieletowe. – Naukowcy opracowali sposób, który pozwali tworzyć z grzybni schronienia dla ludzi. Jak wykazały badania, z grzybów można produkować ekologiczny materiał budowlany. Gdy schronienie spełni swoją funkcję, będzie w stanie się rozłożyć, a my nie będziemy już zanieczyszczać planety – podsumowała Katarzyna Zegadlo-Gałecka.

Posłuchaj

50:32
Jakie jest znaczenie grzybów w przyrodzie? Czy organizmy pomogą nam zmienić świat? (Zagadkowa niedziela/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Zagadkowa niedziela
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Data emisji: 5.11.2023
Godzina emisji: 9.08

zch/mgc

Polecane