Kto dostanie wezwanie do wojska 2024? Nawet 200 tysięcy rezerwistów może dostać powołanie na ćwiczenia

 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop
 • Mail
Kto dostanie wezwanie do wojska 2024? Nawet 200 tysięcy rezerwistów może dostać powołanie na ćwiczenia
Według projektu rozporządzenia Rady Ministrów w przyszłym roku na ćwiczenia wojskowe może zostać wezwanych aż dwieście tysięcy osób. Powołania mogą spodziewać się osoby z pasywnej rezerwy, które otrzymały przydział mobilizacyjny oraz osoby o specjalizacji szczególnie przydatnej dla wojska. Foto: Twitter/@MON_GOV_PL

Nawet 200 tysięcy rezerwistów może zostać wezwanych do wojska w 2024 roku. Zgodnie z założeniem projektu rozporządzenia Rady Ministrów, w tej grupie mogą znaleźć się też ci, którzy nigdy wcześniej nie zakładali wojskowego munduru. O szczegółach w Trójce opowiedział mjr Krzysztof Sobierajski z Wojskowego Centrum Rekrutacji.

 • Według projektu rozporządzenia Rady Ministrów w przyszłym roku na ćwiczenia wojskowe może zostać wezwanych aż dwieście tysięcy osób.
 • Powołania mogą spodziewać się osoby z pasywnej rezerwy, które otrzymały przydział mobilizacyjny oraz osoby o specjalizacji szczególnie przydatnej dla wojska.
 • O planach na przyszły rok w Programie 3 Polskiego Radia opowiadał mjr Krzysztof Sobierajski z Wojskowego Centrum Rekrutacji.


Liczba osób, które mogą pełnić służbę wojskową w rezerwie w ramach odbywania ćwiczeń wojskowych, określana jest corocznie rozporządzeniem Rady Ministrów. "W rozporządzeniu na 2024 r. w ramach ćwiczeń wojskowych planuje się powołać do 200 tys. osób" – informuje Wojskowe Centrum Rekrutacji.

Wezwanie do wojska 2024. Na czym polegają ćwiczenia wojskowe?

Ćwiczenia mogą być:

 • jednodniowe;
 • krótkotrwałe – trwające nieprzerwanie do 30 dni;
 • długotrwałe – trwające nieprzerwanie do 90 dni;
 • rotacyjne – trwające łącznie do 30 dni i odbywane z przerwami w określonych dniach, w ciągu danego roku kalendarzowego.

– Długość ćwiczeń wojskowych żołnierzy pasywnej rezerwy jest uwarunkowana realizacją zakładanych celów szkoleniowych – precyzują wojskowi. – Wojsko zakłada, że średnia długość ćwiczeń nie będzie przekraczała siedmiu dni. Jednak to dowódcy jednostek wojskowych decydują o długości trwania ćwiczeń wojskowych – dodają.

Dobrowolna Zasadnicza Służba Wojskowa - Spot / Zostań Żołnierzem

Kto dostanie wezwanie do wojska 2024?

Na ćwiczenia powoływani będą żołnierze pasywnej rezerwy zgodnie z nadanymi przydziałami mobilizacyjnymi w wielu różnych specjalnościach wojskowych. Ponadto mogą być powoływane osoby posiadające szczególne kwalifikacje i umiejętności przydatne dla Sił Zbrojnych RP, jak np. informatycy, lekarze, weterynarze, kierowcy kat. C i D."W przypadku tych osób preferowane jest powoływanie na ćwiczenia wojskowe w weekendy" – informuje ppłk Justyna Balik.

Na ćwiczenia mogą być też powoływanie osoby bez przeszkolenia wojskowego, posiadające szczególne kwalifikacje i umiejętności przydatne w Siłach Zbrojnych. Armia określa, że nie powinno być ich więcej niż 3 tysięcy osób. Taki sam limit został ustalony na 2023 rok.

Czytaj także:

Kto należy do rezerwy wojskowej?

Pasywną rezerwę tworzą osoby, które mają uregulowany stosunek do służby wojskowej, nie pełnią innego rodzaju służby wojskowej, nie podlegają militaryzacji oraz nie ukończyły 55. roku życia, a w przypadku osób posiadających stopień podoficerski lub oficerski - 63. roku życia.

Z kolei aktywną rezerwę tworzą osoby, które zgłosiły chęć pełnienia służby, złożyły przysięgę wojskową, nie pełnią innego rodzaju służby wojskowej oraz nie ukończyły 55. roku życia. - Żołnierze rezerwy aktywnej to z reguły żołnierze, którzy chcieliby służyć w określonym terminie, w określonych dniach w roku, w ramach aktywności w wojsku - podkreśla ppłk Justyna Balik. 

Wezwanie do wojska. I co dalej? 

– Rezerwiści na wezwanie muszą się zgłosić do centrum rekrutacyjnego, a po otrzymaniu skierowania – do konkretnej jednostki wojskowej. Osoby, które nie będą mogły tego zrobić z powodów zdrowotnych, zostaną skierowane do rejonowych komisji lekarskich. Praktyka jest taka, że WCR wydaje kartę powołania na ćwiczenia wojskowe co najmniej z dwutygodniowym wyprzedzeniem. Za każdy dzień udziału w ćwiczeniu rezerwista otrzymuje świadczenie rekompensujące utracone wynagrodzenie. W poprzednich latach jednym z celów takich wezwań było przekwalifikowanie żołnierzy do innych specjalności wojskowych. Częściej powoływani byli na ćwiczenia żołnierze rezerwy o typowo bojowych specjalnościach wojskowych, np. obsługa karabinów maszynowych, granatników, operatorzy sprzętu bojowego i łączności – poinformowało Wojskowe Centrum Rekrutacji.

Posłuchaj

7:01
Kto dostanie wezwanie do wojska 2024? - Nawet 200 tysięcy rezerwistów może dostać powołanie na ćwiczenia (Bed & Breakfast/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Bed and breakfast
Prowadzi: Piotr Firan
Gość: mjr Krzysztof Sobierajski (Wojskowe Centrum Rekrutacji)
Data emisji: 4.11.2023
Godzina emisji: 8.25

PAP/IAR/zch

Polecane