Krystian Lupa - wielki wizjoner polskiego teatru. Próba portretu wielowymiarowego w audycji "W antrakcie"

 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop
 • Mail
Krystian Lupa - wielki wizjoner polskiego teatru. Próba portretu wielowymiarowego w audycji "W antrakcie"
Krystian Lupa - dla wielu jest mistrzem, dla niektórych człowiekiem trudnym we współpracy. Sam siebie określa mianem "Artysty w kryzysie" czy też "urodzonym Pigmalionem". Foto: PAP/Andrzej Grygiel

Profesor Krystian Lupa to niewątpliwie wielki wizjoner polskiego teatru, uznany reżyser teatralny znany na całym świecie, pedagog, pisarz, filozof. Bardziej doceniany we Francji niż w Polsce ze względu na poetykę snu, niezwykłą sceniczną, autorską narrację i przywiązanie do słowa. Audycja "W antrakcie" poświęcona została jego niezwykłej sylwetce, na kilka dni przed osiemdziesiątymi urodzinami profesora.

 • Krystian Lupa zburzył ścianę między widownią a aktorami i sprawił, że mamy wrażenie, jakby aktorzy byli z nami w jednym pokoju, jak byśmy wnikali w jego świat.
 • Osobny temat to czas w jego spektaklach – dystansowanie się do postaci – aktorzy nieustannie wychodzą z roli, przyglądają się sobie i do niej wracają.
 • Dla wielu jest mistrzem, dla niektórych człowiekiem trudnym we współpracy. Sam siebie określa mianem "Artysty w kryzysie" czy też "urodzonym Pigmalionem". 

– Takiego przeciwnika, sztukę, warto mieć, bo on pobudza do prawdomówności, do konfrontacji. Ci, którzy nie dają się przez przeciwników stymulować i w gruncie rzeczy wspólnie z nimi marzyć, nawet w sytuacji starcia, są skazani na porażkę – opowiadał przed laty w Polskim Radiu Krystian Lupa. 

Zmagania ze sztuką 

– Demagodzy prowadzą świat do katastrofy – przypominał znakomity reżyser teatralny. – To jest wielkie marzenie: żeby ludzie rządzący światem byli dojrzali. Tylko w jaki sposób możemy to sprowokować? My artyści jesteśmy kowalami pewnych niepokojów – dodawał, podkreślając, że "jedynie marzyciele mają czego szukać w polityce".

Krystian Lupa o spektaklu "Imagine". Teatr Powszechny w Łodzi i Teatr Powszechny w Warszawie / Teatr Powszechny w Łodzi

Najczęściej czytane

80. urodziny Krystiana Lupy

 Mam wrażenie, że posuwanie się w głąb czasu i wieku jest podróżą w coś coraz bardziej bezgranicznego  mówił dokładnie dekadę temu w Polskim Radiu, w dniu swoich 70. urodzin.  W takich hucznych jubileuszach, zwłaszcza gdy prowokują je okrągłe liczby, jest coś trudnego do zniesienia  wyznał.  Kiedy wokół człowieka, i wyłącznie wokół niego, a nie wobec jakiejś sprawy lub spektaklu, skupia się wielu ludzi, odbieram to jako coś nieprawdziwego, nienaturalnego. Nie chciałbym marudzić, ale z biegiem czasu jestem nastawiony na bardziej kameralne relacje, a nie takie, które określiłbym jako "ogólnowojskowe"  powiedział.

Wiele twarzy Krystiana Lupy

 • Krystian Lupa urodził się 7 listopada 1943 roku w Jastrzębiu–Zdroju.
 • Jest reżyserem teatralnym, scenografem, grafikiem, dramaturgiem i pisarzem.
 • Debiutował 8 maja 1976 roku reżyserią "Rzeźni" Sławomira Mrożka w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.
 • Obecnie, po kilkuletniej przerwie, jeden z najwybitniejszych polskich twórców teatralnych powrócił do Wrocławia.

W audycji "W antrakcie" o wizjonerze polskiego teatru rozmawialiśmy m.in. z Mają Komorowską (aktorka teatru Współczesnego w Warszawie), Małgorzatą Hajewską–Krzysztofik (aktorka Teatru Nowego w Warszawie) i Karoliną Adamczyk (aktorką Teatru Powszechnego). 


Posłuchaj

50:40
Krystian Lupa - wielki wizjoner polskiego teatru. Próba portretu wielowymiarowego (W antrakcie/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

W audycji wykorzystane zostały także archiwalne wypowiedzi Krystiana Lupy pochodzące z Polskiego Radia oraz wywiady z aktorkami, którzy pracowali z profesorem.

***

Tytuł audycji: W antrakcie
Autorki: Malwina KiepielMagda Kuydowicz
Data emisji: 4.11.2023
Godziny emisji: 15.07

polskieradio.pl/gs/zch

Polecane