Sławomir Fabicki o swoim najnowszym filmie: opowiadam o lękach i walce z nimi

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Sławomir Fabicki o swoim najnowszym filmie: opowiadam o lękach i walce z nimi
Premiera filmu "Lęk" w reżyserii Sławomira Fabickiego, na zdjęciu od lewej: Monika Sobień-Górska, Sławomir Fabicki, Magdalena Cielecka, Marta NieradkiewiczFoto: Radosław NAWROCKI / Forum

Najnowszy film Sławomira Fabickiego "Lęk" to opowieść o dwóch siostrach, które wyruszają w podróż do Szwajcarii, gdzie jedna z nich ma zakończyć życie. Produkcja zdobyła m.in. ostatnio nagrodę publiczności na 39. Warszawskim Festiwalu Filmowym, a do kin w Polsce trafiła już dziś. W dniu premiery w audycji "Trójkowo, filmowo" Ryszard Jaźwiński rozmawia z reżyserem,

„Lęk” Sławomira Fabickiego wchodzi właśnie na polskie ekrany. Ten film i jego niełatwa tematyka doskonale wpisuje się w ten czas niedawnego Święta Zmarłych, kiedy odwiedzaliśmy cmentarze i wspominaliśmy tych, którzy odeszli. Bo też „Lęk” to film o odchodzeniu: chorobie, śmierci, w tym wypadku planowanej. I o podróży dwóch głównych bohaterek z Polski do Szwajcarii.

"Lęk": opowieść o uczuciu niekonkretnym, egzystencjalnym

Małgorzata (Magdalena Cielecka), samotna, twardo stąpająca po ziemi wzięta adwokatka, jest śmiertelnie chora. Jej młodsza siostra Łucja (Marta Nieradkiewicz) wiezie ją samochodem z Warszawy do Szwajcarii. Tam Małgorzata chce zakończyć życie w Klinice Dobrej Śmierci. Łucja ma cały czas nadzieję, że uda się starszą siostrę przekonać do życia…

– Lęk jest uczuciem niekonkretnym, bardziej egzystencjalnym: dopada nas wtedy, gdy nie czujemy się bezpiecznie, komfortowo. Możemy mieć wtedy w sobie ten lęk przed życiem, przed śmiercią, przed miłością: przed każdym uczuciem i emocją. Mój film opowiada o tych lękach i walce z nimi – tłumaczy reżyser filmu.   

"Lęk": potrzeba wyruszenia w filmową podróż

Autorką scenariusza jest Monika Sobień-Górska, słuchaczka kursu scenariuszowego w Szkole Wajdy, gdzie Sławomir Fabicki wykłada. Był też jednym z wykładowców, który prowadził jej scenariusz. – Jak tylko wyłonił się temat i zaczął powstawać scenariusz, zainteresowałem się nim, poczułem, że ten temat osobiście mnie dotyka – wspomina. – Żeby zrobić film, potrzebuję dotknięcia, "tchnienia Boga", jak ja to nazywam. Że to mnie porusza w sercu, porusza intelektualnie i muszę w tę podróż filmowa wyruszyć – zdradza.

W 2017 roku odbyło się w Szkole Wajdy performatywne czytanie scenariusza "Lęku". – Zaprosiłem Magdę Cielecką i Martę Nieradkiewicz. Jak tylko usłyszałem, jak interpretują postacie filmowe, powiedziałem "Tak, to jest moja obsada. I uważam, że zbicie tych dwóch aktorek ze sobą, ich charakterów zarówno prywatnych, ale także wielkiej empatii i wchodzenia w postacie, to będą te moje dwie siostry ze scenariusza Moniki" – opowiada rozmówca Ryszarda Jaźwińskiego. 


Ponadto w audycji

  • Premiera dokumentalna: "Bóg i wojownicy lunaparków" w reżyserii Bartłomieja Żmudy, rozmowa z autorem;
  • "Ukraina! Festiwal Filmowy" w wersji online: rozmowa z Kariną Będkowską, reżyserką filmu "Moja Ozerna";
  • Polska premiera: „Kajtek Czarodziej” – o filmie Magdaleny Łazarkiewicza opowiadają aktorzy Karolina Gruszka, Piotr Głowacki i Grzegorz Damięcki.

Przeczytaj także


Posłuchaj

51:46
Sławomir Fabicki o filmie "Lęk" (Trójkowo, filmowo/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Posłuchaj

48:55
Karolina Gruszka i Grzegorz Damięcki o filmie "Kajtek Czarodziej" (Trójkowo, filmowo/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójkowo, filmowo
Prowadzi: Ryszard Jaźwiński
Data emisji: 3.11.2023
Godziny emisji: 13.06, 14.06

pr

Polecane