Edgar Allan Poe - stworzył pierwszą w literaturze postać detektywa: C. Auguste’a Dupina

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Edgar Allan Poe - stworzył pierwszą w literaturze postać detektywa: C. Auguste’a Dupina
Edgar Allan Poe - poeta i powieściopisarz amerykański, pracował jako krytyk i redaktor. Przedstawiciel romantyzmu w literaturze amerykańskiej. Foto: Shutterstock

Gościem "Trójki pod Księżycem" była Magda Witkowska, tłumaczka książki "Edgar Allan Poe. Ciemna strona księżyca". Autor biografii, John Tresh udowadnia, że kapłan grozy i prekursor SF był także prawdziwym entuzjastą nauki, rozkwitającej w początkach XIX wieku.

Poe zapoczątkował gatunek noweli kryminalnej i stworzył pierwszą w literaturze postać detektywa, był też pełnym pasji naukowcem, który zarażał swoją miłością do wiedzy. Jego opisy zbrodni, takie jak np. w opowiadaniu "Serce oskarżycielem", przypominają skrupulatne sprawozdania z eksperymentów naukowych.

Posłuchaj

54:35
Edgar Allan Poe - stworzył pierwszą w literaturze postać detektywa: C. Auguste’a Dupina (Trójka pod Księżycem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Edgar Allan Poe był amerykańskim poetą, nowelistą, krytykiem literackim i redaktorem. Był przedstawicielem romantyzmu w literaturze amerykańskiej. W jego twórczości dominowały wątki fantastyki i horroru. Zapoczątkował gatunek noweli kryminalnej i stworzył pierwszą w literaturze postać detektywa – C. Auguste’a Dupina.

***

Tytuł audycji: Trójka pod księżycem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Data emisji: 1.11.2023
Godzina emisji: 0.05

zch

Polecane