Internet szerokopasmowy. Białe plamy na mapie Polski: jak je zgłaszać i likwidować

 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop
 • Mail
Internet szerokopasmowy. Białe plamy na mapie Polski: jak je zgłaszać i likwidować
Jest jeszcze sporo białych plam na mapie dostępu do internetu szerokopasmowego w PolsceFoto: Shutterstock/Teerasan Phutthigorn

Internet szerokopasmowy to internet, z którym łączymy się za pomocą łącza o dużej przepustowości, zgodnie z prawem min. 2 MB/s. W Polsce jest jeszcze wiele miejsc, wiele białych plam, gdzie taki internet nie dociera. Co należy zrobić, aby to się zmieniło?

 • System Informacyjny o Dostępie do Usług Stacjonarnego Internetu Szerokopasmowego (SIDUSIS) prezentuje aktualne informacje o możliwości skorzystania z usług internetu szerokopasmowego oraz zapewnia możliwość zgłoszenia pustostanów i zapotrzebowania na usługi.
 • Portal internet.gov.pl pozwala sprawdzić, czy w naszej okolicy jest internet szerokopasmowy bądź czy będzie w najbliższych latach. Można też tam zgłosić, że taki internet jest nam potrzebny.

Internet szerokopasmowy: zgłoś zapotrzebowanie

– Zgodnie z prawem, internet szerokopasmowy oznacza min. 2 MB/s, ale dla nas kluczowe jest 100 MB/s – zapewnia Grzegorz Czwordon, zastępcą dyrektora Departamentu Telekomunikacji Ministerstwa Cyfryzacji. Na portalu internet.gov.pl można znaleźć specjalną mapę, gdzie są zaznaczone wszystkie punkty adresowe, wszystkie budynki w Polsce. Każdy obywatel może tam znaleźć następujące informacje:

 • czy mój budynek znajduje się w zasięgu sieci?
 • jakiej sieci?
 • czy to jest zasięg rzeczywisty, czy teoretyczny?
 • zapoznać się z parametrami danego łącza;
 • pozyskać namiary kontaktowe do przedstawiciela operatora oraz link do strony operatora.

– Zawsze możemy kliknąć na „chcę internet”, czyli zgłosić zapotrzebowanie na internet. Wtedy, wypełniając swoje dane, podpisując to poprzez login gov.pl, profil zaufany, bankowość elektroniczna, e-dowód, zgłoszenie automatycznie trafia do operatorów, którzy mają możliwość świadczenia w danym punkcie usług szerokopasmowych. Albo, jeśli jesteśmy „białą plamą”, trafi to do operatora, który w promieniu 1 km świadczy jakiekolwiek usługi – tłumaczy rozmówca Kuby Witkowskiego.

Po co zgłaszać pustostany?

Na portalu internet.gov.pl jest również opcja „zgłoś pustostan”. Dlaczego? – To jest opcja, która wyniknęła w trakcie realizacji programu „Polska cyfrowa”. Nie ma nigdzie bazy danych, która by prezentowała budynki nieużytkowane, długotrwale  nieużytkowane. I w momencie, kiedy dajemy w dofinansowaniu na budowę sieci szerokopasmowych ponad siedem mld złotych, kluczowe jest efektywne wydatkowanie tych środków. Czyli wyeliminowanie wszystkich miejsc, gdzie tego internetu nie potrzeba. Po to jest opcja „zgłoś pustostan” – wyjaśnia dyr. Czwordon. – Zgłosić mogą zarówno obywatele, jak i jednostki samorządu terytorialnego – wskazuje.

Przeczytaj także:


Posłuchaj

3:46
Internet szerokopasmowy: jak go uzyskać? (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Witold Lazar
Autor materiału reporterskiego: Kuba Witkowski
Data emisji: 2.11.2023
Godzina emisji: 10.14

pr

Polecane