Szczerski: konflikt na Bliskim Wschodzie ma potencjał rozlać się na cały świat

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Szczerski: konflikt na Bliskim Wschodzie ma potencjał rozlać się na cały świat
Zdaniem Krzysztofa Szczerskiego, konflikt na Bliskim Wschodzie ma potencjał, by "rozlać się na cały świat"Foto: PAP/EPA/Mohammed Badra

- Jest to konflikt, który ma potencjał "rozlać" się na inne państwa. Jest to konflikt, który niesie ze sobą reperkusje w krajach terytorialnie odległych. On wzbudza wielkie emocje społeczne i polityczne w krajach Europy, gdzie są duże społeczności żydowskie. Ten konflikt ma potencjał, by rozlać się na cały świat, poprzez konflikty wewnętrzne w innych krajach - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia prof. Krzysztof Szczerski, stały przedstawiciel RP w ONZ.

W piątek (27.10) premier Benjamin Netanjahu poinformował, że jego kraj rozpoczął drugi etap wojny z Hamasem. Izraela skierował do Strefy Gazy więcej sił lądowych. Cały czas izraelskie lotnictwo bombarduję Gazę. Operacja to odpowiedź na atak Hamasu z 7 października, w którym zginęło około 1 400 osób.

Z kolei Ministerstwo Zdrowia Strefy Gazy poinformowało w komunikacie, że w izraelskich atakach na Strefę Gazy zginęło co najmniej 8 306 osób. Wśród zabitych jest 3 457 dzieci. 

W oświadczeniu podano także, że liczba ofiar śmiertelnych na okupowanym przez Izrael Zachodnim Brzegu Jordanu od stycznia wzrosła do 329 Palestyńczyków. Od 7 października na Zachodnim Brzegu zginęło 121 osób.

Konflikt może się rozlać na cały świat

Do sytuacji na Bliskim Wschodzie odniósł się w Programie 3 Polskiego Radia Krzysztof Szczerski. Zdaniem przedstawiciela Polski przy ONZ, wojna, którą Izrael toczy z Hamasem, ma potencjał, by "rozlać się na cały świat". 

- To jest konflikt, który ma ogromny potencjał, by rozlać się na kolejne państwa i to jest bardzo poważne zagrożenie, które się z nim wiąże - zaznaczył. 

Do niezwykle niepokojących wydarzeń doszło w Dagestanie. Setki muzułmanów szturmowały lotnisko, gdzie w niedzielę wylądował izraelski samolot. Prezydent Izraela Icchak Herzog nazwał wydarzenia z Machaczkały "szokującymi" i "niezwykle niepokojącymi".

Zdaniem Szczerskiego, podobne incydenty, są oznaką, że wojna przebiega w poprzek innych krajów. - To jest konflikt, który niesie ze sobą także reperkusje w bardzo wielu krajach, także terytorialnie odległych. On wzbudza wielkie emocje także społeczne i polityczne, w krajach, chociażby europejskich czy muzułmańskich, gdzie są duże społeczności żydowskie - dodał. 

Czytaj także: "Ważne jest, aby reakcja Izraela była zgodna z prawem". Szef NATO o konflikcie na Bliskim Wschodzie

- Ten konflikt polaryzuje wewnętrznie w wielu krajach świata. Ma potencjał, by rozlać się na wiele krajów świata, ma potencjał, by rozlać się na cały świat - podsumował. 

Posłuchaj

7:36
Krzysztof Szczerski o sytuacji na Bliskim Wschodzie: ten konflikt ma potencjał, by rozlać się na cały świat (TKD/Program 3 PR)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Trójkowy komentarz dnia
Prowadzi: Dariusz Wieczorkowski
Gość: prof. Krzysztof Szczerski (stały przedstawiciel RP przy ONZ)
Data emisji: 31.10.2023
Godzina emisji: 17.46

as/gs

Polecane