Matthew Perry we wspomnieniach. "Miał szczodre i bezinteresowne serce"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Matthew Perry we wspomnieniach. "Miał szczodre i bezinteresowne serce"
Nie żyje gwiazda "Przyjaciół" Matthew Perry. Aktor, który wcielił się w rolę Chandlera Binga, miał 54 lataFoto: PAP/EPA/ARMANDO ARORIZO

– "To jest ten moment, kiedy złamane są nasze serca", napisali w oświadczeniu współtwórcy "Przyjaciół" Marta Kauffman, David Crane oraz producent wykonawczy Kevin Bright – mówił w Trójce, cytując komunikat, amerykański korespondent Polskiego Radia Jan Pachlowski. To właśnie produkcji "Przyjaciele" Matthew Perry zawdzięczał swoją ogromną popularność. – Chandler Bing, postać, którą stworzył, zapisał się złotymi zgłoskami w historii telewizji – dodaje Zbigniew Banaś, wykładowca amerykańskiego uniwersytetu Loyola. 

  • Matthew Perry i jego niezwykła osobowość. "Zawsze był najzabawniejszą osobą w pokoju".
  • "Przyjaciele" - wielka popularność na ekranie, wsparcie w codzienności.
  • Nie żyje gwiazda serialu "Przyjaciele" - Matthew Perry. Co wiemy o śmierci aktora?

"Zawsze będziemy pielęgnować radość, światło i oślepiającą inteligencję, którą wnosił z każdą chwilą, nie tylko w swojej pracy, ale także w życiu. Zawsze był najzabawniejszą osobą w pokoju. Co więcej, był najsłodszy. Miał szczodre i bezinteresowne serce", czytamy we wspólnym komunikacie – dodawał Jan Pachlowski, odnosząc się w "Porze na Trójkę" do wybrzmiewających w amerykańskich mediach bardzo silnie ech śmierci aktora i oświadczenia współtwórców "Przyjaciół. 

Sukces "Przyjaciół" i ogromna popularność

Aktorska kariera Matthew Perry'ego osiągnęła szczyt pomiędzy rokiem 1994 a rokiem 2004, czyli wtedy, kiedy serial "Przyjaciele" regularnie pojawiał się w telewizji. – Chandler Bing, postać, którą stworzył, rzeczywiście zapisała się złotymi zgłoskami, podobnie jak cały serial, przynajmniej w historii telewizji. Sam Matthew Perry zdobył sześć nagród Emmy, zdobył Złotego Globa. Był na pewno aktorem bardzo, ale to bardzo popularnym. Dzięki temu serialowi zaczął także otrzymywać role filmowe  przypomina Zbigniew Banaś, krytyk filmowy z Chicago, wykładowca tej dziedziny sztuki na prestiżowym chicagowskim uniwersytecie Loyola. 

 Przeczytaj także:

Matthew Perry urodził się 19 sierpnia 1969 roku w Williamstown w stanie Massachusetts. Wychowywał się w Kanadzie i spędził tam wiele lat swojego dzieciństwa, zanim przeniósł się do Los Angeles. W Mieście Aniołów zamieszkał, mając 15 lat. To właśnie wtedy zainteresował się aktorstwem i zaczął brać udział w szkolnych przedstawieniach w liceum w Sherman Oaks. Po raz pierwszy na szklanym ekranie pojawił się w 1987 roku w serialu "Second Chance". Jednak największą popularność przyniosła mu rola w sitcomie NBC "Przyjaciele", gdzie przez 10 lat wcielał się w postać Chandlera Binga. Zagrał w także w wielu innych produkcjach, m.in. "Jak ugryźć 10 mln dolarów", "Poślubić czy polubić", "Mr. Sunshine" czy "Dziwna para". Był czterokrotnie nominowany do nagrody Emmy (ale tylko raz za "Przyjaciół").

Ciemna strona popularności

Matthew Perry przez wiele lat zmagał się z uzależnieniami od opioidów, amfetaminy i alkoholu. Otworzył też specjalny ośrodek, w którym ludzie uzyskują pomoc w wychodzeniu z nałogu. W opublikowanej w ubiegłym roku autobiografii Matthew Perry wiele miejsca poświęcił swoim zmaganiom z nałogiem. – W zeszłym roku powiedział magazynowi "The Times", że dzięki pisaniu zyskał nowe podejście do publicznego wspominania swojej przeszłości. W tamtym wywiadzie wielokrotnie mówił, że jego wyznania mogą pomóc innym uzależnionym – mówił gość Piotra Firana i Radosława Nałęcza. 

Aktor mówił także w jednym z wywiadów, że podczas walki z nałogiem pozostali aktorzy "Przyjaciół", czyli Jennifer Aniston, Courteney Cox, Lisa Kudrow, Matt LeBlanc i David Schwimmer, byli dla niego wsparciem. 


Posłuchaj

1:56
Matthew Perry, gwiazda serialu "Przyjaciele" nie żyje. Aktora wspominają współpracownicy (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Gwiazdor popularnego serialu "Przyjaciele", w którym wcielił się w rolę Chandlera Binga, został w sobotę po południu czasu miejscowego znaleziony martwy w swym domu w Los Angeles.

Matthew Perry's First On -Set ‘Friends’ Interview (Flashback)/Entertainment Tonight

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzą: Piotr FiranRadosław Nałęcz
Gość: Jan Pachlowski (korespondent Polskiego Radia w USA) 
Data emisji: 30.10.2023
Godzina emisji: 7.18

pap/as/rk 

Polecane