Normalizacja stosunków saudyjsko-izraelskich to kwestia strategiczna dla obu krajów – uważa ekspert

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Normalizacja stosunków saudyjsko-izraelskich to kwestia strategiczna dla obu krajów – uważa ekspert
Jak wojna na Bliskim Wschodzie wpłynie na stosunki Izraela z Arabią Saudyjską?Foto: Shutterstock/hapelinium

Trwająca od kilku tygodni wojna izraelsko-palestyńska ma poważne reperkusje  w świecie arabskim a zarazem odbija się echem na całym świecie. Jak to, co się dzieje na froncie  palestyński-izraelskim wpływa na stosunki Jerozolimy z Arabią Saudyjską?

– Proces normalizacji izraelsko-arabskiej został skutecznie wykolejony, szczególnie w kontekście Arabii Saudyjskiej – stwierdził w niedawnym wywiadzie dla PR24 Michał Wojnarowicz. Ekspert z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych dodał, że taka normalizacja zagrażała nie tylko Hamasowi, ale także Iranowi.

Wcześniej Izrael podpisał szereg porozumień z państwami arabskimi, w tym najważniejsze, tzw. porozumienia Abrahamowe, ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi i Bahrajnem oraz z Marokiem i z Sudanem. Były to pierwsze dokumenty normalizujące relacje z państwami arabskimi po podpisaniu traktatu pokojowego z Jordanią w 1994 roku.

Jakie są w tym momencie perspektywy podpisania podobnych traktatów z Arabią Saudyjską, czyli wiodącą siłą w świecie islamu? 

Saudowie wobec tego, co się dzieje w Izraelu

– Saudowie są zakłopotani, ponieważ weszli w pewien proces przemodelowania  stosunków ze Stanami Zjednoczonymi połączony z procesem normalizacji stosunków z Izraelem. Atak Hamasu i rozwój wydarzeń wokół Gazy i w całym regionie zamroził ten proces i praktycznie w tej chwili trudno oceniać, kiedy będzie można do niego powrócić – mówi Krzysztof Płomiński, były ambasador RP w Arabii Saudyjskiej i Iraku, obecnie  doradca dyplomatyczny Krajowej Izby Gospodarczej. – Z drugiej strony pewną wskazówką jest, że pozostałe kraje, które wcześniej podpisały porozumienie z Izraelem w ramach normalizacji i Porozumień Abrahamowych, tej współpracy nie zerwały. Ona została po części zamrożona, ale w dalszym ciągu funkcjonuje – tłumaczy.

– W moim przekonaniu kwestia normalizacji stosunków saudyjsko-izraelskich jest elementem strategicznym dla obu krajów. Natomiast żaden proces polityczny nie może abstrahować od sytuacji w terenie i od opinii publicznej – dodaje.

Jak stosunki saudyjsko-izraelskie mogą się rozwinąć?

Rozmówca Rafała Tomańskiego wskazuje, że dalszy rozwój współpracy zależy od tego, jak sytuacja rozwinie się w Gazie i jaki będzie miała oddźwięk w regionie. – Arabia  Saudyjska, która jest krajem dużym, potęgą regionalną z ambicjami regionalnymi, a zarazem jest to kraj, który znajduje się w okresie transformacji, którą wyznacza odchodzenie od ery ropy naftowej i przechodzenie na inne źródła rozwoju, musi brać pod uwagę realia. Ten proces [normalizacja stosunków z Izraelem], jako proces historyczny, będzie kontynuowany, ale musi być wkomponowany w sytuację, która  powstanie po zakończeniu konfliktu w Gazie. I to również Izrael powinien brać pod  uwagę – ocenia.


Ponadto w audycji

  • Kim jest Javier Milei, kontrowersyjny, potencjalny prezydent Argentyny? (Mikołaj Pisarski, Prezes Instytutu Misesa);
  • Prezydent Korei u Saudów (dr Łukasz Gołota, Uniwersytet Warszawski);
  • Nastroje na Kaukazie wobec sytuacji w Izraelu (Maciej Musiał, Mówiąc Wprost);
  • Obecna sytuacja na Ukrainie (Maciej Pieczyński, Do Rzeczy);
  • Bieżąca sytuacja w Szwecji po zgodzie Turcji na przyjęcie tego kraju do NATO, także nastroje społeczne na ulicach (Mateusz Gibała, Instytut Nowej Europy).

Posłuchaj

51:23
Były ambasador RP w Arabii Saudyjskiej i Iraku mówi o stosunkach saudyjsko-izraelskich w kontekście obecnego konfliktu w strefie Gazy (Świat do trzeciej/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Posłuchaj

50:12
Maciej Musiał, o nastrojach na Kaukazie wobec sytuacji w Izraelu (Świat do trzeciej/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Świat do trzeciej
Prowadzi: Rafał Tomański
Data emisji: 28.10.2023
Godziny emisji: 13.07, 14.08

Polecane