Walka z mową nienawiści w internecie. Na co pozwalają nam przepisy?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Walka z mową nienawiści w internecie. Na co pozwalają nam przepisy?
Z mową nienawiści w internecie spotyka się wiele osób. Możliwości pociągnięcia hejtera do odpowiedzialności są jednak ograniczone, często za sprawą właścicieli mediów społecznościowychFoto: Apichart Poemchawalit/Shutterstock

Media społecznościowe weryfikowane za pośrednictwem profilu zaufanego? O takie rozwiązanie wnioskują w najnowszym apelu polskie influencerki. W ten sposób chcą walczyć z wszechobecnym w internecie hejtem, którego mają dość. Czy jednak obecne przepisy umożliwiają skuteczną walkę z mową nienawiści w sieci?

  • Jak walczyć z internetowymi hejterami? Na przykład poprzez zmniejszenie anonimowości w sieci. Takie rozwiązanie zaproponowała jedna z polskich influencerek.
  • Obecnie trudno jest pociągnąć do odpowiedzialności prawnej autora obraźliwych treści. Często uniemożliwiają to właściciele mediów społecznościowych.

Sposób na internetowego hejtera

Propozycję weryfikacji kont w mediach społecznościowych poprzez profil zaufany zaproponowała Martyna Kaczmarek. Modelka i influencerka postanowiła niedawno opublikować obraźliwe wiadomości, jakie dostaje od anonimowych użytkowników internetu. Na udostępnieniu przykładowych wyzwisk jednak się nie skończyło. – Przede wszystkim postanowiłam zgłosić to na policję i wyciągnąć konsekwencje prawne, doszukiwać się tej sprawiedliwości – wyjaśnia modelka.

Z hejtem w internecie zmaga się wiele osób. Niestety, obecnie nie ma zbyt wielu sposobów na walkę z tym zjawiskiem – Jest coś takiego jak wolność słowa, która jest najwyższą wartością dla każdej demokracji. Tutaj jakichś twardych narzędzi jednak nie ma – tłumaczy Mateusz Mrozek z państwowego instytutu badawczego NASK.

Hejterzy a właściciele portali społecznościowych 

Jak wiadomo, w internecie każdy jest w pewnym stopniu anonimowy. Aby pozwać hejtera, potrzebny jest jego adres IP. Udostępnienie go zależy natomiast od dobrej woli właściciela mediów społecznościowych. – "Jaka jest różnica między opinią a hejtem" – to jest główny argument mediów społecznościowych, które uchylają się od tego obowiązku, ponieważ interpretacja pewnych postów w internecie bywa dowolna – mówi ekspert.

Najczęściej czytane:

Jak walczyć z hejtem w internecie?

Jednym ze sposobów na zwalczanie obraźliwych treści w sieci jest ograniczanie anonimowości użytkowników. Na takie rozwiązanie zdecydowała się Korea Południowa, gdzie funkcjonuje rejestracja do mediów społecznościowych za pomocą dowodu osobistego. Ekspert NASK ocenia jednak, że internauci w Polsce nie są jednak jeszcze gotowi na taki wymóg. Widzieliśmy to już kilkanaście lat temu, przy okazji ACTA. Wtedy na ulice wyszło wiele osób w proteście przeciw temu rozwiązaniu – przypomina Mateusz Mrozek

Co możemy więc zrobić, aby walczyć z hejtem? Na przykład edukować. – Powstał pomysł, by stworzyć darmowego e-booka, we współpracy z prawniczkami, psychologami i innymi osobami, które są kompetentne w tym zakresie – przyznaje Martyna Kaczmarek.

Posłuchaj

2:57
Walka z mową nienawiści w internecie. Na co pozwalają nam przepisy? (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Józef Niewiarowski
Data emisji: 26.10.2023
Godzina emisji: 16.10

qch

Polecane