Festiwal Conrada w Krakowie: święto kultury i rozważania na temat migracji

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Festiwal Conrada w Krakowie: święto kultury i rozważania na temat migracji
15. Festiwal Conrada potrwa do 29 października. Tematem przewodnim tegorocznej edycji wydarzenia są migracjeFoto: PAP/Art Service 2

Pisarze z pięciu kontynentów zebrali się w Krakowie w ramach 15. Festiwalu Conrada. Podczas wydarzenia, które potrwa do 29 października, uczestnicy skupiają się na temacie migracji. W programie znalazły się także spotkania z pisarzami z Francji i Ukrainy oraz przedstawicielami literatury m.in. z Chile, Gwatemali i Argentyny.

  • 15. Festiwal Conrada odbywa się w Krakowie do 29 października.
  • Tematem przewodnim tegorocznej odsłony festiwalu są szeroko rozumiane migracje.
  • Zaplanowano między innymi spotkania z pisarzami z pięciu kontynentów, pokazy filmowe oraz debaty.

Organizatorami Festiwalu Conrada są miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz Fundacja Tygodnika Powszechnego. Celem imprezy jest prezentacja literatury światowej powstającej w różnych zakątkach globu, mają temu służyć spotkania z pisarzami z całego świata, jak również debaty, pokazy filmowe i teatralne czy koncerty. 

Każdego roku organizatorzy wybierają hasło przewodnie festiwalu. Tym razem brzmi ono: "Migracje". – Każdego roku staramy się wybrać temat, który jest palącym problemem, czy też wyzwaniem stojącym przed współczesnym światem. Staramy się go objaśnić, opowiedzieć, troszeczkę także oswoić z pomocą literatury – wyjaśnia Urszula Chwalba, dyrektor wykonawcza Festiwalu Conrada. 

– Migracje rozumiemy bardzo szeroko: zarówno w kontekście uchodźczym, jak również jako zmianę miejsca zamieszkania, ale i przekład jest jakiegoś rodzaju wymianą, migracją pomiędzy światami – kontynuuje gość "Trójki do trzeciej".

15. Festiwal Conrada – rozmowy o migracji przez pryzmat kultury

Elementem rozważań nad istotą migracji są spotkania z osobami, których dotyczy to zjawisko. Odbywa się to także w ramach dyskusji nad dziełami literatury i filmu poruszających ten temat.  Spotkaliśmy się między innymi z Samantą Schewblin, argentyńską pisarką, która mieszka w Niemczech. Rozmawialiśmy o tym, jak się mieszka w innym kraju i co to oznacza – wymienia Urszula Chwalba.

– Pytań jest bardzo wiele, staramy się podczas spotkań odpowiedzieć na nie. Oni są właśnie naszymi przewodnikami i przewodniczkami po tym temacie – podkreśla dyrektorka wykonawcza festiwalu. – Zastanawialiśmy się, jak radzić sobie z kryzysem migracyjnym, który już się dzieje, ale będzie też się zwiększał. Rozważaliśmy, jak rozmawiać o tym i gdzie szukać wyjaśnienia tematów i kontekstów, których nie rozumiemy. Takim źródłem wyjaśnienia i pociechy jest dla nas właśnie literatura. Staramy się też rozmawiać za pomocą pasma filmowego czy występów artystycznych – zaznacza.

Posłuchaj

4:39
Festiwal Conrada w Krakowie: święto literatury i rozważania na temat migracji (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzą: Katarzyna CyglerMichał Żołądkowski 
Gość: Urszula Chwalba (dyrektor wykonawcza Festiwalu Conrada)
Data emisji: 25.10.2023
Godzina emisji: 14.13

qch

Polecane